„Během letošních výjezdů na Vysočinu jsme zajistili třináct kusů munice. Osmkrát šlo o dělostřeleckou munici v rážích od 75 mm do 150 mm, tři kusy ručních puškových granátů, jednu ruční protitankovou reaktivní střelu a jeden pyrotechnický výrobek. Vzhledem k nebezpečnosti nálezů muselo být šest kusů dělostřelecké munice a dva kusy ručních granátů zničeno výbuchem na místě,“ shrnul dosavadní nálezy v kraji Radek Žemlička z brněnské expozitury Pyrotechnické služby PČR.

Jihlavský vodní ráj.
Koupací sezona na Vysočině je vážně ohrožena. Kvůli koronaviru

Nejvytíženější období roku je podle Žemličky duben až květen, následuje říjen a listopad. Především ale záleží na počasí, polních i výkopových prací a stavbách.

Granát v lese u Mírovky

V neděli 1. března například museli k nálezu předmětu připomínajícího munici v lese u Mírovky na Havlíčkobrodsku.

Více jak čtyřicetikilový předmět připomínající munici našel muž v lese v katastru obce Mírovka.Zdroj: Policie ČR„Operační důstojník oznamovatele poučil, aby s předmětem nijak nemanipuloval a vyčkal příjezdu policejní hlídky. Policisté místo nálezu zajistili a přivolali pyrotechnika z českobudějovické expozitury,“ informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Pyrotechnik pak zjistil, že jde o německý dělostřelecký protibetonový granát ráže 15 cm Gr. 19 Be. Celková váha granátu byla 43 kg a obsahovak přes 3000 g trhaviny. U granátu byla poškozena zadní část, kde se nachází dnový iniciátor. Tento typ granátu se podle odborníků používal proti betonovým bunkrům. Střílela se z houfnice sFH 18 nebo ze samohybné houfnice Hummel na podvozku PzKpfw III a IV. Pyrotechnik munici nakonec zajistil a odvezl k likvidaci.

Dva výjezdy na Žďársko

V pátek 13. března pak policisté na Žďársku řešili hned dva případy nálezu munice blízko obcí Jámy a Bobrůvka. V obou případech šlo o dělostřelecký granát z období 2. světové války. Policejní pyrotechnik munici na bezpečném místě zlikvidoval. V Bobrůvce ležela munici na břehu částečně vypuštěného rybníka.

V pátek 20. března museli pyrotechnici z Českých Budějovic do Pacova na Pelhřimovsku, kde se našla munice při stavebních pracích na pozemku domu. Šlo o dělostřeleckou protipancéřovou střelu ráže 75 mm z 2. světové války.

Nejzajímavější nález

Nejzajímavější nález pro brněnské pyrotechniky byl dělostřelecký protibetonový granát ráže 150 mm a reaktivní kumulativní protitanková střela ráže 88 mm. Oba nálezy pocházejí z období 2. světové války německé výroby.

„Stále platí pravidlo, že pokud se někdo setká s předmětem, který připomíná munici, tak hlavně s ničím nemanipulovat a volat linku 158. Vlivem neodborné manipulace může dojít k ohrožení zdraví a života,“ upozorňuje Žemlička a dodává, že i jich se výrazně dotkla současná situace kolem pandemie koronaviru.

Vladimíra Konečná čelí obvinění z podvodu v případu falešné sbírky na pro onkologicky nemocného čtyřletého Vojtíška z Chotěboře.
Vyšetřování ukončeno. Sbírka na nemocného Vojtíška byla podvod

„Systému služeb musí zůstat nastaven tak, aby byla pokryta služba 24h denně a zároveň byl na maximum omezen kontakt mezi jednotlivými příslušníky útvaru a případný výskyt infekce neochromil chod. Samozřejmostí je zavedení přísných hygienických opatření na pracovišti a na výjezdech,“ dodal Žemlička.

Elektronický náramek, ilustrační foto
Elektronický náramek jako trest za nedodržení karantény. Je to dobrý nápad?