Policisté v kraji vyšetřovali celkem 135 dopravních havárií s účastí chodce. Proti roku 2012 to představuje mírný pokles.

Ve 39 případech dopravní nehodu zavinili sami pěší. „Při vyšetřování patnácti kolizí policisté zjistili, že chodec byl pod vlivem alkoholu," oznámila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Loni se stalo 38 dopravních nehod přímo na přechodu pro chodce a dalších pět událostí v jeho bezprostřední blízkosti. „Chodec je povinen při přecházení vozovky použít přechod pro chodce vždy, když je od něho vzdálen do padesáti metrů," zdůraznila mluvčí Čírtková.

Umíralo se i na dálnici

Některé z nehod s tragickým koncem se v roce 2013 staly na dálnici D1, kde by se chodci vůbec neměli pohybovat. Jedna z nich se odehrála 17. března večer na 111. kilometru D1 ve směru na Brno. Jednoho ze dvou chodců zachytil projíždějící osobní automobil, třiapadesátiletý muž utrpěl smrtelné zranění.

Další nehoda se na dálnici stala 15. srpna kolem 22.00 na 139. kilometru ve směru na Brno. Třicetiletá chodkyně přeskočila z neznámých důvodů středová svodidla a vběhla přímo pod projíždějící osobní automobil. Žena svým zraněním podlehla.

Zejména pro starší chodce mohou mít podle Čírtkové často fatální následky i lehčí zranění utrpěná při střetu s vozidlem.

U fotbalového stadionu v Jihlavě 18. prosince řidič při couvání z parkoviště přehlédl a srazil dvaaosmdesátiletou chodkyni. Žena podle mluvčí utrpěla na první pohled lehčí zranění, přesto však druhý den na jejich následky zemřela.

Tato událost byla poslední tragickou nehodou s účastí chodce v loňském roce.