Příčinou pádu silničního mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku, pod jehož sutinami zemřeli minulý čtvrtek čtyři dělníci a dva byli zraněni, mohla být špatná koordinace stavebních prací. V průběhu pondělní mimořádné tiskové konference to uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl.

„V tuto chvíli je na policii, aby prošetřila, kde došlo k pochybení, protože těch důvodů tam může být více," řekl Joukl. Ten dodal, že most ve Vilémově nebyl v havarijním stavu. „Most by podle vyjádření odborníků, a to řádově do doby deseti let, nepotřeboval žádné rozsáhlé opravy," pokračoval Joukl.

Oprava mostu ve Vilémově byla součástí modernizace silnice mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Součástí této stavby za 160 milionů korun je i rekonstrukce tří mostů. Podle Joukla má silnici opravit firma Strabag, mosty pak společnost M-Silnice. Právě ta předala opravu mostu ve Vilémově subdodavateli společnosti Bögl a Krýsl. Připomeňme, že tato společnost figuruje i v případech tragických zřícení mostů ve Studénce a na Slovensku.

Objevují se spekulace

Mluvčí společnosti M-Silnice Irena Bubeníková se k případu odmítla vyjádřit s odkazem na probíhající vyšetřování. Stejně zareagovala i Edita Novotná, mluvčí firmy Strabag. „Jakákoliv spekulace, která se kolem příčin té nehody objevuje, je skutečně jen spekulací. Nebudeme se vyjadřovat dříve, než skončí vyšetřování," uvedla Novotná.

V pátek předala policie staveniště zpět uvedenému stavebnímu konsorciu. Jeho dělníci v sobotu místo tragédie oplotili a v pondělí se tam uskutečnil kontrolní den.

Policie měla v pondělí potvrdit identitu obětí; tří českých dělníků a jednoho Slováka. Pomoci jim měli nejbližší příbuzní. Mluvčí policie Dana Čírtková však oznámila, že ztotožnění obětí příbuznými nebylo možné. Nyní policie čeká na výsledky testů DNA. Čírtková dodala, že policie případ klasifikovala jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. „Případným viníkům hrozí trest odnětí svobody v délce tří až deseti let. Zatím nebyl nikdo obviněn," podotkla Čírtková.

Zdravotní stav sedmačtyřicetiletého dělníka, kterého záchranáři vyprostili ze sutin, je vážný, ale stabilizovaný. Se zlomeninami pánve leží v královéhradecké fakultní nemocnici. Druhý dělník, který byl při pádu mostu zraněn jen lehce, je po ošetření v havlíčkobrodské nemocnici v domácím ošetřování.