Policii alarmovala dcera muže, který cestoval z Německa do Polska. „Cizinec se se svými zdravotními potížemi bohužel neobrátil na záchranné složky, ale zatelefonoval svoji dceři do Polska,“ uvedla vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková a pokračovala: „Ta okamžitě kontaktovala pár minut po osmé hodině večer na území Polska linku 112 a oznámila, že jejímu otci, který používá kardiostimulátor, se udělalo při jízdě náhle nevolno.“

Situaci komplikovalo, že dcera nevěděla, kde přesně se muž nachází. „Policistům pouze sdělila, že by měl jet po plánované trase Passau – České Budějovice – Ostrava a ještě dala policistům k dispozici telefonní číslo svého otce,“ řekla Čírtková. Strážci zákona si vyžádali lokalizaci telefonního čísla a našli ho v širším okolí Želiva. Věděli také, že hledají červenou dodávku.

Ilustrační foto
Vedra sužovala Vysočinu: bylo však už hůř, rekordy nepadly

Polskému policistovi z oddělení zahraničních vztahů Chotěbuz se podařilo s řidičem zkontaktovat, ale ten nevěděl, kde se nachází. „Věděl pouze, že je někde před dálnicí,“ podotkla Čírtková. Do akce tak vyrazili dálniční policisté z Velkého Beranova, kteří prověřili trasu od exitu na devadesátém kilometru ve směru na Pelhřimov.

Muž jel rovnou do nemocnice

To už měli policisté registrační značku vozu. „Další důkladnou prověrkou dostupných systémů jsme zjistili, že toto vozidlo se kolem půl sedmé večer pohybovalo na silnici mezi Českými Budějovicemi a Táborem. Proto existoval reálný předpoklad, že řidič pokračuje po silnici I/34 z Tábora směrem D1 na Humpolec, čemuž také odpovídala lokalizace jeho mobilního telefonu,“ uvedl k pátrání velitel směny vysočinského operačního střediska Zdeněk Kadela s tím, že nepříznivé klimatické podmínky neumožňovaly do pátrání nasadit policejní vrtulník.

Pavel Pardus z Pardubic, pátrání vyhlášeno 17. července 2017
Lovci lebek je hledají léta: vězení se na Vysočině vyhýbají desítky odsouzených

Sedm minut po jednadvacáté hodině přišla vysílačkou od hlídky dobrá zpráva - policisté vozidlo nalezli. „Řidič stál s dodávkovým vozidlem na zpevněné ploše vedle silnice I/34 na úrovni obce Onšovice. Muž byl viditelně zesláblý, a proto policisté na místo přizvali zdravotnickou záchrannou službu kraje Vysočina,“ informovala Čírtková s tím, že zamčené vozidlo zůstalo na místě a muž jel do nemocnice. Tam za ním okamžitě jeli jeho dcera a syn.

Za úspěchem stojí úzká spolupráce českých a polských policistů, hlavní podíl ale mají strážci zákona z Vysočiny. „Policisté z integrovaného operačního střediska dokázali všechny potřebné informace k vozidlu a muži nejen získat, ale poskládat je tak, že se vozidlo a jeho řidiče podařilo zachránit,“ ocenila kolegy mluvčí.