Na pomoc přispěchali místní lidé, dobrovolní hasiči z okolních vsí, firmy i vedení Kraje Vysočina a vedení Jihlavy. „Ozval se nám rodák z Rohozné, který nyní bydlí v Austrálii. Peníze chce darovat Rohozná u Poličky. Pražská firma doveze parotěsnou folii na střechy obecních objektů i nejvíce zasaženého domu nad hasičárnou. Věnuje ji zdarma,“ vyjmenovala nabídky od lidí Šteflová.

Vichřice Sabine poškodila dne 10. února 2020 několik střech v Rohozné na Jihlavsku.
VIDEO: Orkán na Vysočině? Zvedl se velký vítr a ze střechy začaly létat tašky

Obyvatelé pokračují v úklidu spoušti po Sabine. Blesková pondělní vichřice poškodila padesátku budov. Jeden rodinný dům zůstal bez střechy, hodně to odnesla i nedávno opravená hasičárna. Hasiči zbourali obecní skladiště, stodolu v sousedství demolice ještě čeká. K zemi půjde i část stodoly na kraji Rohozné.

Drží při sobě

„Sousedé drží při sobě. Muži pracují. Ženy řemeslníkům pečou buchty a starají se o dostatek jídla i pití,“ popsala pospolitost v Rohozné starostka.

Nářadí a další věci do Rohozné dorazily i z Oblastní charity Jihlava. "Z Tříkrálové sbírky jsme zakoupili napřílad lopaty, košťata, ochranné pracovní pomůcky, hygienické a zdravotní potřeby, nebo i misky na polévku pro dobrovolníky," upřesnila mluvčí jihlavské Charity Radka Běhalová.

Vichřice v Rohozné udeřila v pondělí kolem deváté. Zasáhla hlavně náves. Jak hned ten den popsala Anna Mikešová byla to otázka několika minut.

Ilustrační foto
Hledají se hrdinové, kteří by v případě potřeby dali kostní dřeň

„Venku svítilo sluníčko a bylo hezky. Vrátili jsme se z procházky se psem a seděli doma. Najednou se zvedl velký vítr, zatáhlo se, rozpršelo se a začaly padat kroupy. Slyšela jsem, jak vichr bral tašky ze střechy. A za pár minut bylo po všem. Chlapi ještě za deště vylezli na střechu a díry po taškách zakryli plachtou, aby nenateklo do domu,“ vylíčila v pondělí Anna Mikešová.

Nic podobného ona ani další lidé z Rohozné nepamatují.