„Mohu potvrdit, že se případem zabýváme. Prověřujeme, jestli mohl být spáchán trestný čin," informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Vedení nemocnice ústy své mluvčí Veroniky Pyskové sdělilo, že dítěti byla poskytnuta veškerá potřebná péče. Podle informací Deníku bylo dítě v nemocnici hospitalizováno dvaadvacet hodin. „Roční pacient zemřel v důsledku velmi nebezpečné rotavirové infekce. Při důkladném interním prošetření tohoto případu nebylo zjištěno jakékoliv pochybení ze strany personálu nemocnice. S ohledem na rodinu a na probíhající policejní vyšetřování se nebudeme k případu blíže vyjadřovat," uvedla Veronika Pysková.

Podle mluvčí je na dětském oddělení jihlavské nemocnice ročně hospitalizováno v průměru sedmdesát dětí s touto infekcí. Důvodem hospitalizace je nejčastěji dehydratace dítěte. Úprava vodní a iontové rovnováhy se provádí podáváním tekutin ústy, nasogastrickou sondou či nitrožilní infuzí. Další léčba se odvíjí od klinického stavu jedince. Většinou se jedná o čtyř až pětidenní pobyt v nemocnici. Hospitalizaci potřebuje zhruba každé páté dítě, které se infekcí nakazí.

Podle lékařů jde o velmi nebezpečnou virovou infekci, na kterou ročně ve světě zemře půl milionů dětí (a to i ve vyspělých zemích) a na kterou není lék. Jedinou účinnou obranou proti ní je očkování.