„Děkuji našim občanům a dobrovolným hasičům, kteří vyběhli ze svých domů a šli pomáhat, protože viděli, jak je situace komplikovaná a věděli, co bude následovat,“ řekla starostky městyse Martina Lisová.

Jeníkovští házeli písek a větve pod kola aut, hasiči pomáhali zatlačit auta v prudších kopcích. A když byla všechny marná snaha, sháněli ubytování a horké nápoje.

Podle starostky byla škoda, že nikdo řidiče na hlavních tazích z Humpolce a z Jihlavy nevaroval, co je u Větrného Jeníkova čeká.

„My víme, že tyhle kopce v těchto podmínkách kamiony nevyjedou. Ví to i řidiči, kteří to tu znají. Ale v naprosté většině nákladních aut, která se tady sekla, byli cizinci. Maďaři, Rumuni a Bulhaři se dostali do neskutečné situace, protože se nemohli ani domluvit, nevěděli, kam mají volat,“ popisuje kritický úterní večer, kdy byl Větrný Jeníkov doslova zasypán auty ze všech stran.

Situaci dále komplikovalo, že nebylo možné silnice posolit. „Je tady ochranné pásmo vodních zdrojů, ale myslím, že je to hlavně historicky. Požádáme o zdůvodnění, v jiných obcích se také nesmělo solit a už se to změnilo,“ uvedla starostka. Sypači se snažili. Ale podle Lisové se mohli v situaci, kdy od poledne dálnice stála, více zaměřit na udržení sjízdnosti na objízdné trase.

Zima ještě nekončí a je příjemné vědět, že když už se řidiči dostanou do nesnází, jsou lidé, kteří neváhají jít a nezištně pomáhat. Starostka může být na Jeníkovské právem pyšná. „My jsme připraveni pomoci a naše hasiči také. Naše složka je skvělá, chtěla bych ji moc pochválit,“ vzkázala závěrem. „Ale sníh máme rádi,“ dodala se smíchem.