Osmnáct karambolů na silnicích, třináct zraněných lidí, popadané stromy přes cestu a zpoždění vlaků, to je výsledek hustého sobotního chumelení. V pohotovosti byli celý víkend hasiči, zdravotníci, policisté i silničáři. Ačkoliv sníh během nedělního slunečného odpoledne tál, meteorologové nabádají řidiče k opatrnosti, mokré vozovky by podle nich mohly namrzat a v pondělí a úterý ještě pořádně klouzat.

„Silnice I. třídy jsou posolené, snažíme se maximálně ošetřit i komunikace nižších tříd," uvedl Jiří Havel z jihlavského dispečinku Správy a údržby silnic. Její zaměstnanci drželi o víkendu službu, ačkoliv běžně jim pohotovost začíná až v listopadu. V neděli od ranních hodin udržovalo komunikace na Vysočině 72 cestářských vozů.

Záchranáři se od sobotního do nedělního poledne prakticky nezastavili. Nejvážnější z osmnácti nehod, k nimž během čtyřiadvaceti hodin vyjížděli, byla ta nedělní mezi Humpolcem a Želivem. Před desátou dopoledne tam havaroval řidič Škody Octavia. Boční náraz do stromu odmrštil auto do pole. „Řidič zůstal zaklíněný uvnitř. Hasiči jej z havarovaného vozu vyprostili za použití hydraulického nářadí a pomohli zdravotníkům s jeho resuscitací," popsala Petra Musilová, mluvčí krajských hasičů. Dodala, že řidiče musel vrtulník transportovat do brněnské nemocnice.

V neděli dopoledne to klouzalo především v Havlíčkově Brodě, kde mezi sedmou a osmou ráno havarovala dvě auta v ulicích Mlýnská a Havířská. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Rovněž posádka Audi, kterému to podklouzlo v neděli ráno na dálnici u Velkého Meziříčí, vyvázla bez zranění, pouze provoz kvůli tomu byl na 152. kilometru zhruba na půl hodiny omezen. Situaci na D1 komplikovala také v sobotu vpodvečer nehoda na 89,5 kilometru a znovu pak v noci před třetí hodinou na 126. kilometru, kdy řidič náklaďáku prorazil svodidla a částečně zasahoval do rychlostního pruhu v protisměru.

Nejvíc to řidičům klouzalo na Pelhřimovsku, Havlíčko᠆brodsku a Jihlavsku.

Sněžení má vystřídat mráz. Meteorologové varují před ledovkou a náledím.