Na místo vyjížděla rychlá lékařská pomoc z Telče, která chlapce odvezla na oční oddělení jihlavské nemocnice. „Hoch utrpěl středně těžká poranění hlavy v obličejové části. Po ošetření v krajském městě byl převezen do brněnské nemocnice,“ uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina Miroslav Havlík s tím, že chlapec je mimo ohrožení života.

Lidé musí vyhledat plastického chirurga

Jak lékař dodal, není tento případ na Vysočině ničím neobvyklým. „Čas od času musíme ošetřit člověka, kterého pes pokouše. Nejde samozřejmě jen o děti, ale i o dospělé. Zraněni většinou bývají na rukách či nohách,“ sdělil Miroslav Havlík.

Poranění podle něho ale nebývají vážnějšího charakteru. „Problém je spíš v tom, že pes má v sobě hodně bakterií, takže zraněný pak potřebuje delší dobu na zotavenou. Někteří lidé poté musí vyhledat také plastické chirurga, aby se nepěkných jizev zbavili,“ doplnil krajský záchranář.
Podle žďárské veterinářky Pavli Košťálové pes sám od sebe téměř nikdy nezaútočí. „K takovým případům dochází opravdu minimálně. Většinou jde o to, že se pes lekne, nebo reaguje na nějakou bolest,“ řekla reportérům Deníku lékařka.

Se psy, kteří pokousali dítě, se prý ve své praxi už několikrát setkala. „Víte, rodiče často nechají své ratolesti s jejich domácím mazlíčkem bez dozoru, protože věří, že jim pes neublíží. Stačí ale když se dítě nějak ožene nebo udělá prudký pohyb a pes ho může kousnout. Zvíře útočí ve chvíli, kdy se cítí nějakým způsobem ohroženo,“ doplnila Pavla Košťálová.

Podle veterinářky by proto rodiče neměli malé děti nechávat se psy samotné. „Navíc by své mazlíčky měli mít na vodítku a s košíkem. Jedině tak zajistí, že nedojde k žádnému neštěstí. Už několikrát jsem se setkala s lidmi, kteří nechali svého psa pobíhat po zahradě, když k nim přijela návštěva se svými ratolestmi. Pes, který není na děti zvyklý a oni na něj, je pak pokousal,“ doplnila.

Očkování proti vzteklině je povinné

Pokud k napadení člověka psem dojde, musí být zvíře pět dní v karanténě. „Tu si zajišťuje sám majitel. První a pátý den po pokousání musí pes projít vyšetřením, aby se zjistilo, zda není nemocný,“ podotkla dále Pavla Košťálová a připomněla, že majitel má povinnost nechat svého psa očkovat proti vzteklině.

A jaké plemeno psa je podle lékařky nejnebezpečnější? „To se nedá takhle říct. Člověka může pokousat bojové plemeno stejně jako labrador. Jak už jsem řekla, pokud se zvíře cítí ohrožené, zaútočí. A je pak jedno, co je to za psa. Ze svých zkušeností ale vím, že hodně koušou malí pejsci, například jezevčíci. Zranění od nich ale pak nejsou nijak rozsáhlá a vážná,“ řekla Pavla Košťálová.

Případem z Třeště se v současné době zabývají muži zákona. „Bližší informace však nebude sdělovat,“ uvedl jihlavský policejní mluvčí Martin Dušek.