Právě na D1 vznikla na Vysočině nejkritičtější situace. Na dvaaosmdesátém kilometru u Humpolce ve směru na Brno byla některá auta odstavená řadu hodin. „Hlídce se podařilo z kolony vytáhnout sypač, který místo začínal prosolovat. Další hlídka najela se sypači na osmasedmdesátý kilometr a snažila se projet a provést údržbu. Bránili tomu však neukáznění řidiči kamionů, kteří uvízli i v levém jízdním pruhu,“ hlásila v sobotu po deváté večer mluvčí policistů.

Po jedenácté večer se policistům podařilo dostat sypače na dvaaosmdesátý kilometr z protisměru. „Kamion hasiči pomocí jeřábu posunuli na krajnici, sypače tedy mohly ve směru na Brno vozovku shrnout a prosolit, aby se čelo kolony začalo rozjíždět,“ doplnila Čirtková.

Policisté se snažili, aby z kolony dostali přednostně osobní vozidla. Některé posádky podle nich byly ve špatném psychickém stavu bez nápoje a jídla, navíc jim docházely pohonné hmoty.

Po celém kraji registrují zásahy také hasiči. „Od sobotní sedmé hodiny v podvečer do nedělní šesté hodiny ráno jsme zasahovali u dalších tří set událostí v souvislosti s počasím. Znovu se nejčastěji jednalo o odstranění popadaných stromů. V tomto časovém úseku měli nejvíce práce hasiči na Havlíčkobrodsku, zasahovali u více než jedné stovky událostí,“ upozornila mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Například po jedné hodině v noci hasiči zajišťovali evakuaci pětatřiceti lidí z vlaku do železniční stanice ve Žďáře nad Sázavou. „V neděli jsme v časovém rozmezí od šesté ráno do deváté hodiny dopoledne zasahovali u pětašedesáti událostí. Znovu jsme nejčastěji odstraňovali stromy a větve z komunikací. Nejvíce práce v tomto časovém úseku měli hasiči na Pelhřimovsku,“ doplnila Musilová. 

Kolabovaly i objízdné trasy

Na celodenní problémy na D1 upozornil také hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek, kolabovaly i objízdné trasy. Z důvodu popadaných stromů ohlásil v sobotu odpoledne na nezbytně nutnou dobu uzavření tahů II/130 Koberovice –Lísky a III/13016 Kouty – H. Paseky – Rejčkov.

Popadané stromy blokovaly železniční dopravu na tratích 225 H. Brod – Jihlava, 225 Jihlava – Kostelec, 240 Bransouze – Luka, 256 Nové Město – Bystřice, 014 Kolín – směr Ledečsko, 238 H. Brod – Rozsochatec, 199 České Velenice – Rakousko. Velké množství popadaných větví v kolejišti, do kterých najel vlak, hlásili železničáři z trati 224 Rynárec – Zajíčkov, strom dočasně přerušil provozu i na trati 212 Zruč – Ledeč nad Sázavou.

„Veškerá dostupná i smluvní údržbová technika Krajské správy a údržby silnic Vysočiny je nepřetržitě v terénu, bohužel ani jí se nevyhýbají problémy a některé vozy údržby během dne také zapadly, naštěstí bez zranění se obešla i mimořádná událost, kdy na sypač spadl strom. Naše oddělení krizového řízení je v pohotovosti a komunikujeme jak s hasiči, záchranáři, silničáři i dopravci,“ upozornil na svém facebooku Schrek.

Od nedělní jedenácté hodiny dopoledne do třetí hodiny odpoledne pak hasiči zasahovali na Vysočině u pěti desítek událostí. „Ve čtyřatřiceti případech jsme odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace. Nejvíce zásahů u popadaných stromů jsme měli na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku, naopak nejméně na Žďársku,“ shrnula mluvčí hasičů Musilová.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Napadení na průmyslovce v Třebíči. Žák zaútočil nožem, žena je zraněná

Na SPŠ Třebíč napadl žák nožem pracovnici školy. Incident vyšetřovala policie, zasahovali i záchranáři. | Video: Deník/Milan Krčmář