close Ročenka roku 2024 v magazínu Víkend info Zdroj: Deník zoom_in V ročence najdete měsíc po měsíci nejdůležitější události, které formovaly dějiny velké, ale i ty malé, naše soukromé, osobní. V současném světě již totiž nelze dělit zprávy na domácí a zahraniční s tím, že ty zahraniční mají a naše životy menší dopad. Naopak. Mohou mít dopad daleko větší. Jen si to možná mnohdy neuvědomujeme. I proto je mezi událostmi roku desetidenní bankovní krize, která odstartovala v USA a posléze se přelila do Evropy a ačkoli skončila zdánlivě bez následků, reálné dopady má i na naše peněženky.

Kontext rozhoduje

Stále více se ukazuje, že v současném světě je stejně důležitý svobodný přístup k informacím, ale také důsledná práce s kontextem, v nichž se události dějí. Díky internetu sice máme přístup ke všem zprávám z celého světa, podstata dění však může i kvůli počtu zpráv čtenáři uniknout a skládá si je do zcela mylného obrazu. Když se k tomu přidají falešné zprávy vyráběné na míru určitým zájmům a podpořené dnes již zcela dostupným možnostem umělé inteligence, která umí vyrobit takřka jakýkoli zpravodajský obsah působící zcela autenticky a realisticky, zaděláváme si jako lidstvo na ohromný problém.

I proto naše ročenka nabízí jen ověřené zprávy doplněné o co nejširší kontext, který je pro jejich smysl klíčový.

Opravdové zločiny

Již tradičně ročenku doplňujeme vedle zpravodajství také nejrůznějšími příběhy. Tentokrát jsme se rozhodli přinést dvanáct mikrodetektivek, které se letos odehrály nebo se v roce 2023 konečně dostaly před soud.

Obliba žánru true crime, tedy opravdových zločinů, je na vzestupu, a tak byl tento výběr zcela logický. Najdete tu tragické příběhy osudových vražd, korupce, ale také jeden dávný tunelářský podvod nebo naopak zcela moderní podvod s kryptoměnami.