Přesto má ke spokojenosti daleko. „Opustilo mě štěstí. Cítím se výborně, ale padla na mě závodnická smůla. Troufnu si ale tvrdit, že mám na limit na mistrovství světa v Ósace (25. 8. - 2. 9.) i na český rekord,“ upozorňuje Svoboda.

Limit A, vypsaný Českým atletickým svazem je 13,55, limit B určený atletickou federací IAAF 13,62. Dosavadní české historické maximum už je dost vousaté, Jiří Hudec zaběhl vysoké plůtky 1. září 1987 v Římě ve fantastickém čase 13,48.

„Hlavně že jsem ale zdravý. To je to nejdůležitější,“ dodává rychle po vzpomínce na své dlouhé zdravotní peripetie se svaly.

Nicméně závodní rytmus se mu nedaří trefit. „Všechno začalo v prvním kole extraligy. Upadl jsem na poslední překážce, to mi na optimismu nepřidalo. V Německu jsem v rozběhu doklopýtal do cíle v čase 14,22. Sedl jsem si mimo veškeré dění a říkal si: ‚To přece není normální, někde je to ve mně.‘ A najednou z toho bylo ve finále 13,71, ale pořád se mi běželo naprd. Vedl jsem o dva metry, jenže znova jsem brknul o poslední překážku.“

A potom přišel Bělehrad. „No to byla další perlička. Tam už byli dobří závodníci ze světové špičky. Všechno se sešlo, skvělé počasí, výborný závod. Bohužel jsem ale vyfasoval první dráhu. Tam se cítím mimo dění, neumím se správně nahecovat. Měl jsem však dobrý start, jen jednou jsem si štrejchnul. Bohužel jsem však začal cílovat o deset metrů dřív,“ povzdechne si Svoboda.

A nebyl sám. „Šli jsme na start po stovce žen, jenže pořadatelé neposunuli bloky dozadu. Bylo mi divný, že jsem v cíli tak rychle, ale v tu chvíli mi to nesecvaklo a doběh jsem vypouštěl. Stejně jako pár dalších. V mixzóně jsem se potom bavil s vítězným Američanem (Aubrey Herring - pozn. autora) a shodli jsme se, že jsme cílovali špatně.“

Ne však v pořadí druhý Američan Robby Hughes, v čase 13,63. „Byl jsem druhý po sto metrech, v tu chvíli jsem měl na něj náskok metr,“ smutní Svoboda.

Pro zopakování, B limit na MS je 13,62.

Svoboda však tuší další šance. „Myslel jsem si, že po zimě a kvalitních soustředěních v Africe a na Kanárech splním limit hned. Ten čas je však opravdu ostrý, měl jsem růžová očíčka. Budu mít ale dostatek příležitostí dostat se do Ósaky,“ dobře ví třiadvacetiletý atlet.

Ta první je už v sobotu ve 2. kole extraligy družstev, o dalším víkendu se představí Svoboda na některém mítinku v zahraničí, za tři týdny by měl Českou republiku reprezentovat v Evropském poháru.