Basketbalové Centrum Vysočina (BC Vysočina), které se letos zrodilo po domluvě šesti klubů z Vysočiny (Jihlavy, Třebíče, Žďáru nad Sázavou, Havlíčkova Brodu, Pelhřimova a Humpolce), jenž vychovávají mladé basketbalisty, slaví první úspěch.

Starší dorostenci (U 18) se úspěšně probili kvalifikací a v nové sezoně si zahrají ligu. O ní usilovali i jejich mladší kolegové (U 16), kteří ale narazili na silnou Kroměříž a postup o soutěž výš musí o rok odložit.

„Hlavním cílem bude centralizovat, vychovávat a sportovně připravovat mladé nadějné talenty basketbalu z celého kraje pod dohledem zkušených trenérů. Centrum má největší podporu od kraje Vysočina, v neposlední řadě i ze strany rodičů a sponzorů,“ přibližuje předseda BC Vysočina Martin Háj.

Kvalifikace o ligu U 18

BC Vysočina – Kyjov
91:48

Začátek utkání v hale Na Bouchalkách ve Žďáře se domácím vůbec nepovedl. Pomalý přechod do útoku a nedůrazná obrana spojená s nervozitou a nepozorností měly za následek pomalý růst skóre.

Po první čtvrtině a prostřídání se obraz hry změnil. Hráči Vysočiny zrychlili, zlepšenou a agresivnější obranou Kyjov zaskočili a náskok začal utěšeně narůstat.

„Soupeř se již nevzmohl na větší odpor a proto mohli prostor ke hře dostat všichni hráči lavičky. Utkání jsme jasně vyhráli a udělali první krok k postupu do ligy,“ komentuje předseda BC Vysočina Martin Háj.

Body: Fiala 18, Černý 13, Malec 10, Bravenec 9, Havlík a Melichar 8, Studený 7, Havlíček 6, Štadáni 5, Glajc 4, Petroš 2, Záviška. Čtvrtiny 12:6, 26:10, 30:14, 23:18.


BC Vysočina - BC Brno B
71:64

Se zálohou extraligového týmu BC Brno se strhl velký boj. Vyrovnané partii chtěli ve druhé části po sérii několika hrubek udělat přítrž hosté, ovšem po time-outu se BC Vysočina ještě do poločasu vrátil do hry.

Nervózní a nepřesná třetí čtvrtina žádný únik nepřinesla. Do poslední části se šlo za nerozhodného stavu. A právě poslední infarktová čtvrtka patřila Vysočině. Bojující a skvěle bránící domácí tým si v závěrečné dramatické koncovce přiklonil štěstěnu na svou stranu a po několika obětavě vybojovaných míčích slavil postup.

„Jsem velmi rád, že se to klukům podařilo a musím jim i trenérům poblahopřát ke skvělému výkonu. Kvalifikace se hrají vždy až na konci sezony s novým družstvem a je velmi těžké za několik málo společných tréninků připravit družstvo ke kvalitnímu výkonu. Máme cíl se v lize U 18 udržet a pokusíme se být do 4. místa, které zaručuje možnost hrát v příští sezoně kvalifikaci o extraligovou soutěž.“

Body: Vavřínek 15, Havlík 14, Petroš a Havlíček 11, Studený 9, Záviška 4, Fiala a Melichar 3, Malec 2. Čtvrtiny 15:14, 27:25, 10:13, 20:12.

Kvalifikace o ligu U 16

 

Kvalifikace mladších dorostenců (U 16) nebyla pro výběr BC Vysočina přívětivá. Mladí hráči v ní vyfasovali nejtěžšího možného soupeře TJ Slavia Kroměříž. Ambiciózní soupeř se opíral o vynikajícího Zavadila, kterému zdárně asistovali hráči základní pětky.

První utkání na půdě soupeře mělo do 32. minuty vyrovnaný průběh. Pak se projevila menší sehranost kádru BC Vysočina, který v posledních osmi minutách nedokázal na skvělou hru domácích najít recept a kruté porážce o 25 bodů nezabránil.

V domácí odvetě přivítalo hosty bouřlivé publikum a motivovaní domácí hráči. Utkání bylo opět vyrovnané, ale tentokrát poslední čtvrtinu nevydržel soupeř. Celoplošný pressing praktikovaný BC Vysočina slavil úspěch, i když výhra o dva body k vytouženému postupu nestačila.

„Bohužel jsme měli málo času na přípravu. S tak kvalitním soupeřem je potřeba dokonalá souhra. Pod velkým tlakem se dělají chyby, a pokud rozhoduje každý koš, je to znát. Těší mě, že jsme na domácí palubovce dokázali soupeře porazit i s hráči z mladšího ročníku, kteří kvalifikaci o ligu budou hrát příští rok a nyní sbírali cenné zkušenosti,“ říká trenér Petr Pešout.

„I přesto, že se nepodařilo postoupit do ligy, tak věřím, že příští rok ji i v mladší kategorii vybojujeme. Tým je velmi perspektivní, s dobrými individualitami,“ doplňuje předseda Martin Háj.

Kroměříž - BC Vysočina
77:52

Body a sestava: Vavřínek 24, Jakoubek 12, Válek 6, Číha 5, Novák 3, Srogončík 2, Knetl, Mísař, Buben, Plešingr, Hubený.


BC Vysočina – Kroměříž
71:69

Body a sestava: Knetl a Vavřínek 16, Jakoubek 15, Válek 8, Číha a Srogončík 6, Buben 4, Novák a Mísař 3, Plešingr, Hubený.