Přesto moc radosti z tváře Petra Svobody, překážkáře z Budišova na Třebíčsku, na Memoriálu Josefa Odložila nevyzařovalo. Jen takový povinný rozpačitý úsměv. „Moc spokojený nejsem, podmínky byly super,“ potvrdil atlet pražského Olympu.

Chybělo pouhých pět setinek

Důvod? Za limitem ČAS (Český atletický svaz) 13,62 na mistrovství světa v japonské Ósace (25. 8. - 2. 9.) zaostal o pouhých pět setinek, limit IIAF je potom ještě o sedm setin níž. Při aktuální formě dalších českých překážkářů mu však asi limitČASbude stačit. Start vyšel Svobodovi skvěle, vpadl přesně do výstřelu.

Nenechal se znervóznit předešlým ulitým startem, který měl na svědomí. „První čtyři překážky mám na světové úrovni, pak už mi chybí technika. Ale bohužel jsem zlomil hned tu první a druhou shodil. To ubere tak jednu, dvě setinky. Od poloviny závodu jsem srazil tři překážky, což rozhodlo,“ popisuje průběh závodu Svoboda.

Na cílové šachovnici to vypadalo, že Svoboda je těsně za Američanem Mitchumem. „Zavrávoral jsem za poslední překážkou. Snažil jsem se natahovat potom krok, ale tím se ztrácí setiny.“

Další šancí bude Evropská liga

Atlet Olympu ale cítí formu. Tu by mohl prodat už příští víkend na Evropské lize ve finském městě Vaasa. V severní Evropě by však nemusely být stejně dobré podmínky jako ve středu večer v Praze.

„Mně se nejlépe běhá při teplotě okolo dvaceti stupňů. To se zpotím sám při rozcvičce. Při nižší teplotě se musí člověk pořád oblékat a svlékat. To je nepříjemné. Horko zase ubírá energii,“ přemítá nahlas Svoboda a dodává: „Pro sprintery je ale samozřejmě lepší teplo než chlad.“

Ve Vaase se tedy odchovanec třebíčské atletiky znovu pokusí kvalifikovat se na světový šampionát do Japonska. „Podmínky by mohly být dobré. Navíc tam budou dva rychlí Nizozemci, kteří byli na prvních dvou místech na halovém mistrovství Evropy. Překážky běhají okolo 13,50. Za nimi bych se mohl vyvézt k limitu,“ uzavírá Svoboda.

 

VÝSLEDKY

110 m překážek (vítr +0,6):
1. Eric Mitchum (USA) 13,44
2. Petr Svoboda (ČR) 13,67
3. Damjan Zlatnar (Slovin.) 13,72