Trojice ve složení Martin Ševčík, Jaroslav Rygl a Lubomír Tomeček v Novém Městě dokonce bojovala o zlato, ale v závěru měl nejvíce sil francouzský finišman Gillmann.

 

Finové propadli

Vůbec se nedařilo favorizovaným Finům, přestože po dvou úsecích předával šestinásobný mistr světa Mika Tervala Mattimu Keskinarkausovi na prvním místě. Pro bronz si díky vyrovnaným výkonům dojeli Dánové, kteří ve finiši o čtyři sekundy porazili silný trojlístek Rusů.

„Dlouho jsme bojovali o titul, rozhodlo se až v samotném závěru. Přesto jsem ale spokojený, protože naposledy jsme ve štafetách získali medaili před třemi roky v Austrálii,“ uvedl trenér českých reprezentantů Jiří Vraný.

Štafetu rozjetou na medaili měly i ženy, ale ty minulý týden provázela obrovská smůla, která v sobotu vyvrcholila. Po druhém úseku figurovala díky skvělým výkonům Martiny Tichovské a Renaty Paulíčkové na druhém místě, ale Markéta Jirásková měla krátce po začátku jízdy defekt a Češky mohly rázem na medaili zapomenout.

„Je to škoda, ale závod vzhledem k jeho vývoji nemůžu považovat jako neúspěch,“ krčil rameny Vraný.

Závod až překvapivě jasně ovládly Finky, Taija Jäppinenová, Ingrid Stengardová i Päivi Tommolaová byly na svých úsecích jasně nejrychlejší.

Druhým Ruskám nadělily tři a tři čtvrtě minuty. Třetí potom skončily Rakušanky v čele s finišmankou českého klubu Tesla Brno Miachaelou Gigonovou.

 

Závod štafet:

Muži:
1. Francie (Taussaint, Barthelemy, Gillmann) 132:03
2. Česko (Ševčík, Rygl, Tomeček) 132:36
3. Dánsko 133:17

ČR II (Laciga, Svoboda, Lauerman) diskvalifikována.

Ženy:

1. Finsko (Jäppinenová, Stengardová, Tommolová) 114:50
2. Rusko 118:39, 3. Rakousko 119:03

8. Česko II (Chudíková, Hašková, Lacigová) 127:00
10. Česko I (Tichovská, Paulíčková, Jirásková) 130:21