„Jsme mezi trojicí nejlepších, posunuli jsme se výsledkově a časově opět výš. Mohlo to být ale lepší. Udělal jsem dvě hloupé chyby, ale sport už je takový,“ povzdychne si jihlavský jezdec Martin Prokop, který šampionát opět absolvoval s navigátorem Janem Tománkem.

Mluvíte o dvou chybách. Nejvíce vás bude bolet ta ve Finsku, kde jste vypadl ze soutěže z prvního místa, že?
Samozřejmě, jelo se mi perfektně. Nad ostatními jsme měli velký náskok a potom přišla ta chyba. Chvilková ztráta koncentrace, chyba v komunikaci a byli jsme mimo trať. Taková chyba se stát nesmí, ještě se dá pochopit v rámci nějakého souboje. Jenže my jsme byli v pozici, kdy jsme kontrolovali závod.

Případné třetí místo pro mě nebylo v ten moment útěchou.


Za vítězství se dává deset bodů, vy jste v celkovém pořadí na vítězného Švéda Anderssona ztratil devět.
(se smíchem skočí do řeči) Jasně, ty počty jsou jednoduché. Na titul mistra světa by to stačilo. Tenkrát byla sice jiná situace, ale to nemění nic na tom, že jsem tu chybu udělat neměl. Nemusel jsem totiž riskovat.

Ta druhá chyba se stala kde?
V Portugalsku. Ale to byla právě ta chyba, která se stává. Bylo to v souboji na hraně.

Po Finské rallye jste měl na svém kontě jen šest bodů. Věřil jste vůbec, že se můžete ještě dostat mezi trojici nejlepších?
Po Finsku jsem byl hodně zklamaný. Případné třetí místo pro mě nebylo v ten moment útěchou. Bylo to kvůli tomu, že Citroën vypsal motivaci pro dva nejlepší jezdce seriálu, kteří budou testovat závodní vůz. V tu chvíli jsem věděl, že ti dva přede mnou, Aava s Anderssonem, ve zbylých dvou závodech oba dva velkou chybu neudělají. Stalo se jim to jen jednou, na Korsice.

Citroën C4 WRC ale nakonec budete testovat!?
Testy slíbené mám, teď bude záležet na mně, jestli toho dokážu nějak výrazněji využít ve svůj prospěch.

Už jsme komplexní tým, který může zajet na všem, a to je posun dál. Jsme i schopní jet dlouhé vyrovnané závody, které rozhodují sekundy.


Ze čtyřiatřiceti bodů jste jich s Janem Tománkem udělali osmadvacet na asfaltu…
Asfalty se nám vydařily, na nich si věříme nejvíc. Závody ale byly jiné, ve Španělsku a Německu se bojovalo, Korsika byla hlavně o taktice. Co nás ale nejvíce těší, že jsme se markantně zlepšili na šotolině. Už jsme komplexní tým, který může zajet na všem, a to je posun dál. Jsme i schopní jet dlouhé vyrovnané závody, které rozhodují sekundy. To je velmi příjemné zjištění. Ve velkých týmech vědí, že jsme rychlí, a to je výzva.

Který závod se vám v seriálu líbil nejvíce?
Vezmu to ve dvou rovinách. Osobně se mi tradičně nejvíc líbilo Finsko. Bylo to sice krátké, ale nádherné svezení. Jinak to bylo asi stejně, vyzvedl bych ještě Německo. Kvůli českým fanouškům, kteří udělali skvělou atmosféru.

Letošní sezona ještě neskončila, přesto, myslíte už na tu další?
Hrubý základní plán máme připravený. Ještě bude záležet, jak se k tomu postaví Citroën. Jak to bude se slíbeným testováním a podobně. Základním projektem bude ale opět juniorský šampionát. Chceme s mitsubishi prorazit i v soutěži produkčních vozů, to je dohromady dvanáct závodů mistrovství světa. Čekáme na kalendář, který by měla federace během jednoho dvou týdnů oznámit. Má dojít k nějakým změnám. Vypadá to, že příští rok bude šampionát taky v Jordánsku a možná také v Polsku.

Letos vás ještě čekají na britských ostrovech dva závody produkčních vozů. Co si od nich slibujete?
Použiju takový hezký výraz. Bude to pro nás příjemné svezení, protože nemáme kam bodovat. Bude to znít jako otřepaná fráze, jenže ona stále platí. Budeme sbírat zkušenosti, budeme se učit, abychom byli konkurenceschopní i v této třídě.

Prokop v JRC

PORTUGALSKÁ RALLYE nedokončil 0 bodů
RALLYE SARDINIE 3. místo 6 bodů
FINSKÁ RALLYE nedokončil 0 bodů
NĚMECKÁ RALLYE 1. místo 10 bodů
KATALÁNSKÁ RALLYE 2. místo 8 bodů
KORSICKÁ RALLYE 1. místo 10 bodů

Kdo je Martin Prokop

narozen: 4. 10. 1982 v Jihlavě
tým: Jipocar Racing team
spolujezdec: Jan Tománek
vůz: Citroën C2 S1600
úspěchy – 2003: 3. místo v MMČR ve třídě N, 2004: 5. místo v MMČR, 2005: 5. místo v Katalánské rallye (JWRC), 2006: 1. místo v Katalánské rallye (JWRC), 2007: 3. místo v celkovém pořadí JRC