Šampionát rozjel Šárik velmi dobře. Základ na dřepu 330 kg i druhý pokus o 15 kg těžší mu nedělaly problémy. Třetí váhu – a nový osobní rekord 352,5 kg – sice Šárik zvedl, ale rozhodčí v něm viděli nedostatky. „Nejspíš se jim nelíbila hloubka,“ odhaduje český reprezentant.

Šárikova pohoda se přenesla i na benchpress. Postupně si „pohrál“ s 240, 250 i 255 kg. „Měl jsem volnější tričko a šlo to jako na drátkách. Asi nejlepší disciplína ze všech,“ tvrdí jihlavský borec.

V taktizování Češi váleli

Boj o 3. místo vyvrcholil v závěrečném mrtvém tahu taktickou bitvou, ve které se ocitlo pět závodníků. Se základem 310 kg i platnými 330 kg neměl Šárik problémy. „Pak to začalo,“ načíná dramatickou koncovku.

Před jeho nejdůležitějším pokusem se na třetí místo vyšplhal s konečnou hodnotou 932,5 kg Polák Czarkowski. „Na mrtvém tahu měl nahlášeno 335 kg, ale pak to snížil, protože počítal s tím, že já tu váhu nedám,“ popisuje český borec.

Jenže Czarkowského tah nevyšel. Šárik své soupeře platnými 335 kg, které znamenaly i „malou“ bronzovou medaili v mrtvém tahu, šokoval. Totální hodnota 935 kg znamenala kýžený bronz.

„Nakonec jsem ho vyšachoval,“ usmíval se Šárik, kterého z „bedny“ nesesadil ani Američan Harris. „Byl jediný, který šel po mně a mohl něco změnit. Ale i když to tahal, tahal, tak nakonec zvadnul a omdlel,“ přibližuje definitivní stvrzenku bronzového úspěchu jihlavský silák.

Úspěch nečekal

Kategorii do 110 kg ovládli první Rus Barkhatov a druhý Ukrajinec Rokochiy. „Ti byli někde jinde,“ hodnotí suverény Šárik.

Historický úspěch a nový národní rekord v silovém trojboji zatím nedokázal český hrdina vstřebat. „Pořádně si to ještě neuvědomuju. Nečekal jsem to, a tu krátkou chvíli na stupních vítězů člověk moc nevnímá,“ popisuje dojmy. „Ale samozřejmě jsem strašně rád, že to takhle vyšlo.“

Definitivní platnost výsledků se potvrdí po zpracování dopingových kontrol. „U sebe jsem si jistý, ale konkrétně ten první byl v trestu, tak uvidíme, jestli se třeba něco nezmění. Nebylo by to špatné,“ přemítá Šárik.

Výsledky – kategorie mužů do 110 kg:

1. Maxim Barkhatov (Rusko) 1050,0 (dřep - 395, benchpress - 275, mrtvý tah - 380)
2. Oleksiy Rokochiy (Ukrajina) 1000,0 (390, 260, 350)
3. TOMÁŠ ŠÁRIK (Česko) 935,0 (345, 255, 335)
4. Marian Czarkowski (Polsko) 932,5 (350, 255, 327,5)
5. Tor Herman Omland (Norsko) 932,5 (357,5, 265, 310)

Svazový šéf emoce neskrýval

Strhující souboj Tomáše Šárika o světový bronz prožívala v Söldenu celá česká výprava v čele s předsedou Českého svazu silového trojboje Miroslavem Vackem.

„Tomášova kategorie byla hodně nadupaná, o to je jeho úspěch cennější. Byl velmi dobře připravený, navíc to dokázal prodat a prosadil se, což vidím jako veliký úspěch,“ tvrdí spokojený Vacek, který rozhodující okamžiky prožíval hodně emotivně.

„Bylo to ohromné drama. I diváci byli výborní, žádní studení čumáci. Prostě famózní atmosféra,“ rozplývá se svazový boss. „I já jsem křičel, moc. A je skvělé, že se to povedlo a Tomáš i celý tým okolo něj taktickou bitvu vyhrál,“ pochvaluje si Vacek.