Budou u toho i dvě odchovankyně žďárského basketbalu. Na rozdíl od ligových zápasů je čekají vypjaté zápasy podobné těm reprezentačním.

Ambiciózní Gambrinus Sika Brno s Evou Vítečkovou vstoupí do pohárové sezony na domácí palubovce proti Gdyni, naopak tým ZVVZ USK Praha i s Markétou Mokrošovou zamířil už v pondělí do Ruska, aby se připravil na dnešní souboj s Jekatěrinburgem.

USK začíná v Jekatěrinburgu

Na úpatí Uralu se postaví hvězdami nabitému ruskému týmu. V kádru Lišek jsou kromě ruských reprezentantek i hvězdné cizinky Grudaová, Bibrzycká či Nolanová.

„Mají široký a vyrovnaný kádr. Může nastoupit prakticky kdokoliv. Jedeme tam odehrát co nejlepší zápas. Možná bude důležitější předvedená hra než výsledek,“ předjímá Mokrošová.

Její tým je v roli outsidera, navíc bude postrádat dvě hráčky základní pětky, Michaelu Ferančíkovou a americkou rozehrávačku Lindsay Whalenovou.

Zatímco Vítečková a spol. budou chtít dojít až do závěrečného Final Four, pražské vysokoškolačky mají o něco skromnější cíle.

„Postoupit ze skupiny je skoro povinností. Rády bychom pak prošly přes první vyřazovací kolo. Favoritkami skupiny je Jekatěrinburg a Bourges,“ říká Mokrošová.

Pražanky se tak budou rvát o postup hlavně s polským Krakovem, španělskou Salamankou a chorvatským Šibenikem.

 

Brňanky čeká „neznámá“ Gdyně

Vítečková si v Brně zvyká na nové spoluhráčky. Maďarka Béresová a Američanka Whitmoreová stihly i začátek ligy, zatímco reprezentantka Mali Hamchetou Maiga-Baová přiletěla do Brna teprve o víkendu.

„Letos budeme silnější pod košem,“ hodnotí Vítečková. „V tréninku se teď zaměřujeme hlavně na sehrání a nácvik signálů.“

„Žabiny“ už s Gdyní hrály devatenáctkrát, ale polský tým je po radikální obměně kádru velkou neznámou.

„O Gdyni toho moc nevíme. Týmy nejlíp poznáme, až se Euroliga rozjede. Sama jsem sestavy ještě nezkoumala, to dělám vždycky až před vzájemným zápasem,“ hodnotí Vítečková.

O čelo se poperou se Spartakem

Vyhlášená střelkyně se může těšit i na duely s Košicemi, belgickým Namurem, francouzským Valenciennes a hvězdným Spartakem Moskva, který v minulém ročníku Brňanky ve čtvrtfinále vyřadil a celou soutěž vyhrál.

„S Košicemi jsem nikdy nehrála, zato Francouzky máme snad každý rok. Když budeme hrát svůj basket, měly bychom být se Spartakem na čele skupiny,“ tvrdí.

Dvacet čtyři účastníků Euroligy ze 13 zemí je rozděleno do čtyř skupin po šesti. Do play off postoupí nejlepší čtyři týmy z každé skupiny. Každý zápas tak bude rozhodovat o nasazení týmů v další fázi.

Euroliga basketbalistek

Skupina A: Phard Neapol, TTT Riga, Villeneuve, Šoproň, Samara, Fenerbahce Istanbul.
Skupina B: ZVVZ USK PRAHA, Šibenik, Halcon Avenida, Wisla Krakov, Bourges, Jekatěrinburg.
Skupina C: Lotos Gdyně, Košice, Namur, Valenciennes, Spartak Moskva, GAMBRINUS SIKA BRNO.
Skupina D: Mondeville, Faenza, Dynamo Moskva, MiZo Pécs, Valencie, Vilnius.