Čas? 3:57,98. Rychleji jela jen jednou, na stejné dráze při březnovém mistrovství světa. Druhou, Kanaďanku Klassenovou, světovou rekordmanku na trojce, porazila o 1,39 s.

„Na začátek sezony dobré, ne?“ Smál se její kouč Petr Novák. Sáblíková přiznala: „Já chtěla být do šestky. Ale taky jsem říkala: Bez boje se nevzdám.“
To tedy opravdu ne. Před startem říkala trenérovi:

„Zatejpuj mi to tak, ať můžu vyhrát, i kdyby mi ta ruka měla upadnout.“ Bylo to její nejbolestivější vítězství. Na dráze, kde v březnu vybojovala titul dvojnásobné světové šampionky, se musela vzepřít soupeřkám i bolesti, které jí zranění působí.

Na bolest v ruce zapomněla

„Po startu mě rameno děsně bolelo. Až když jsem dala ruku na záda, bylo to lepší,“ popisovala rychlobruslařka. „Nakonec mě tak začaly bolet noh

y, že jsem na ruku zapomněla. Při posledním kole jsem se cítila děsně, bylo mi na umření, jak už se mi nohy motaly.“

Kvůli zranění trenér Novák měnil taktiku. Sáblíková se měla na úvodních dvou stovkách metrů rozjíždět podle původních plánů o dvě vteřiny pomaleji než obvykle. Ale rozjížděla se téměř nejrychleji za kariéru.

„To je prostě celá Martina. Trochu se otřepe a okamžitě jde na to. Před závodem byla nervózní, ale to je pro mě jasný důkaz, že si věří,“ svěřil se kouč.
Otřepat se musí také ještě o nadcházejícím víkendu při dalším závodu Světového poháru. Ten se tentokrát pojede v Calgary.
Pak už poletí domů, bude mít dva týdny času dát se do pořádku.

 

Výsledky závodu na 3000 m:

1. Sáblíková (Česko) 3:57,98
2. Klassenová (Kan.) 3:59,37
3. Grönewoldová (Niz.) 3:59,79

24. Jirků (Česko) 4:12,89