VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Překážkář Svoboda víceboj ještě nevzdal

PRAHA/BUDIŠOV - Úspěšný, ale s příchutí hořkosti. Tak hodnotí rok 2007 atlet pražského Olympu Petr Svoboda.

15.11.2007
SDÍLEJ:

Každý rok nachází tréninková skupina Luďka Svobody perfektní podmínky na přípravu na Kanárských ostrovech. Čtvrtým rokem do ní patří už i Petr Svoboda. Foto: Archiv Petra Svobody

„Je to první rok po dlouhé době, kdy jsem vydržel zdravý, a od toho se také odvíjely potom všechny výkony,“ ulevil si odchovanec třebíčské atletiky, který je doma v Budišově.

Jenže na jinak vydařené sezoně našel i velký stín. Ač na to měl, nepodařilo se mu kvalifikovat se na mistrovství světa v Ósace. K limitu v běhu na 110 metrů překážek 13,62 mu chyběly dvě mizerné setinky. „Věřil jsem si. Čekal jsem, že ho dám tak třetí nebo čtvrtý závod. Nepovedlo se,“ lituje aktuální česká překážkářská jednička.

Už vás přebolely ty dvě nešťastné setiny?
Už jsem to zkousnul. Žralo mě to ale dlouho. Myslel jsem, že limit dám třetí nebo čtvrtý závod.

V rakouském Riedu to bylo, ale v Bělehradě jste měl k Ósace snad ještě blíž…
To byl perfektní závod. V hlavním závodě jsem byl já a sedm, snad se nikdo neurazí, když to tak řeknu, černoušků. To už totiž něco znamená. Jenomže se proti mně všechno spiklo.

Můžete popsat, co se vůbec tehdy stalo?
V Bělehradě měli divně nalajnované čáry a já jsem cíloval prostě o deset metrů, zbytek jsem vyklusal. Byl jsem si jistý, že mám limit. Doběhl jsem těsně druhý a vítěz (Američan Herring Aubrey - pozn. autora) měl čas 13,51. A najednou se ve výsledkové listině objeví, že jsem skončil až třetí a navíc v čase 13,72. Říkal jsem si: ‚To je přece kravina.‘ Šel jsem za naším manažerem, aby mi vyžádal cílovou fotografii. Bylo to k smíchu, když jsem viděl, jak na ní jsem jako prkno.

Nehledáte i část chyby u sebe?
Právě proto jsem chtěl vidět tu fotku. Pět dalších závodníků na tom bylo jako já. Správně cílovali jen ti, kteří měli na mítinku svého osobního manažera, a byli tak na problém jasně upozorněni. Bohužel my ostatní ne. Byla to smůla, ale pořád jsem věřil, že limit zvládnu. Nestalo se. Tohle byl totiž nejslibnější závod sezony.

Pochvaloval jste si, že jste zůstal zdravý. Kolik jste řádově absolvoval v hlavní sezoně závodů?
Řekl bych, že patnáct. Jen tak pro srovnání, je to dvakrát tolik, než když jsem měl svalové problémy.

Síla je základ sprintera, takže nám trenér řekl, že z nás udělá chlapy. Sprinteři jsou dnes skoro kulturisti.


Čím si to vysvětlujete?
Změnili jsme styl tréninku. S koučem jsme zjistili, že moje tělo potřebuje větší zpevněnost. Zapracovat jsme museli také na síle. Klíčový byl také přestup z Dukly do Olympu.

V Olympu máte lepší tréninkové podmínky?
To bych ani neřekl, protože jsou obdobné. Akorát tady máme k dispozici k tréninku v zimě halu. Rozdíl je ale v atmosféře. V Dukle je vypjatější, na sportovce je vyvíjen větší tlak. Tady je lepší i finanční zázemí, klub totiž závodníka déle podrží, když se mu nedaří. Dostane novou příležitost. Proto jsem mohl možná i s tréninkem letos začít pomaleji, pozvolna a postupně přidávat zátěž. Nebyl takový stres a honba za výsledky.

Vy jste ale následoval trenéra Luďka Svobodu!?
Ano šel jsem s ním, protože jemu bezmezně věřím. Každé slovo. Nechávám to na něm, jeho tréninkový plán je pro mě taková bible.

Budete tréninkový model z letošního roku opakovat i v tom následujícím?
To se tak nedá říct. Já jsem se více než tři roky dával do kupy, tohle byl zkušební rok. Ale ukázal směr, do tréninkových jednotek přibude víc posilovny, rychlosti a výbušnosti. To platí hlavně o hale, protože ta je na tom založená. Venku se už musí víc běhat. Síla je základ sprintera, takže nám trenér řekl, že z nás udělá chlapy. Sprinteři jsou dnes skoro kulturisti.

Na soustředění se chystáte zase na Kanáry?
Samozřejmě. Odlétáme šesté prosince a vracíme se až sedmadvacátého. Potom bude následovat lehká příprava a evropská tour po závodech. Loňský čas 7,66 (čtvrtý nejlepší český výkon všech dob - pozn. autora) mi dává jistotu pozvánek na největší evropské akce.

Máte rád soustředění, nebo jsou pro vás utrpením?
Já jsem živel, jak říká trenér, živočich. Záleží vždycky na lidech. Občas se s trenérem chytneme, protože říkám hned, co si myslím. Soustředění si však užívám, baví mě hlavně volné dny. Jdeme na pláž, na kolo, zahrát si tenis nebo nakupovat. Je to vždycky svátek. Třeba když jsme byli v Africe, to byl nejkrásnější tréninkový kemp. Ze třiceti procent to byla pro mě dovolená, byli jsme tam měsíc a mně stačily tři volné dny. Super to bylo hlavně v parku mezi zvířaty.

Zkusím hádat. Cílem pro vás bude halové mistrovství světa ve Valencii a zbytek sezony podřídíte tomu, abyste se dostal na olympiádu do Pekingu. Je to správně?(smích) Je. Máme takový plán. Dostat se do Valencie snad bude tutovka (limit 7,70). Věřím si, že to dám druhý třetí závod. Ona by to byla velká výhoda. S limitem v kapse to znamená pozvánku na nejlepší závody. Pro pořadatele je účastník nastávajícího šampionátu atraktivní závodník. Když bych se do Valencie dostal a potom byla forma, tak bych zkusil hned odletět na závody do Afriky a vyběhnout si letenku do Pekingu.

Je otázka, jak na tom bude Standa silově a rychlostně, on je totiž na tom technicky dokonale. Já mít jeho techniku, tak si pískám.


Limit je 13,55.
Áčkový, béčkový 13,62.

Jenže ten vám nedává jistotu.
To ne, protože na B limit může jet jen jeden závodník. Jenže v současné době mi může konkurovat pouze Standa Sajdok, který měl loni špatnou sezonu. Je otázka, jak na tom bude silově a rychlostně, on je totiž na tom technicky dokonale. Já mít jeho techniku, tak si pískám.

Vy jste atletickou veřejností stále vnímán jako závodník, který se protlouká mezi překážkami a vícebojem. Znamenají tyhle vaše plány definitivní konec víceboje?Ale kdeže, samozřejmě ne. Sedmiboj z hlavy rozhodně nepouštím. Limit na velké akce bývá kolem šesti tisíc bodů. Věřím, že by to pro mě nemusel být problém. Ostatně po olympiádě bych to chtěl zkusit. Víceboj nezavrhuju, jde o to vypilovat nějaké disciplíny.

Mluvíte o sedmiboji, co desetiboj?
Sedmiboj mi sedne, jsou v něm moje silné skokové a rychlostní disciplíny. Ty mě baví a jdou mi. Desetiboj? Láká mě, ale já ho nemám rád. Neumím vrhy, je to velká námaha a trénink musí být postavený jinak. Dvořka (Tomáš Dvořák - pozn. autora) říkal, že somatotyp na to mám. Ale já to ještě nemám v hlavě. Desetiboj bych si třeba i dal, z hecu, ale mě nebaví čtvrtka a oštěp. A patnáctistovka, to je věčnost.

Co nejzrádnější disciplína, tyč?
Proč nejzrádnější?

Říká se to…
Baví mě. V tyči mám bez nějaké větší průpravy osobák čtyři sta šedesát, což je dejme tomu vícebojařský lehký podprůměr. Nechci to zlehčovat, ale stačí chytit tyč a rozběhnout se.

Desetiboj? Láká mě, ale já ho nemám rád. Neumím vrhy, je to velká námaha a trénink musí být postavený jinak.


A která je tedy nejzrádnější disciplína?
Teď možná překvapím, překážky.

Překvapil jste mě. Kdyby to řekl někdo jiný, tak prosím…
U překážek se musí skloubit rychlost a technika. Stačí jen škrtnout překážku, můžete ztratit balanc a je to v háji. Ve sprintech vás může zradit v podstatě jen zdraví, tam se nemůže nic stát. Nedá se vyloženě shořet. V dálce se dá odrazit na jistotu dřív, v tyčce a výšce si můžete dát nižší základ. Právě proto mě překážky baví, a když se to člověk naučí, je radost je běhat. Záleží v nich na maličkostech.

Zmínil jste vrhy, ale Roman Šebrle, když začínal, tak taky nebyly jeho předností. To by se mohlo změnit i u vás?
Šeba prostě nemá slabinu, je těžké se s ním srovnávat. Já ho porazím na stovce, v překážkách, dálce, čtvrtce, možná i za nějakou dobu ve výšce. Jenže v kouli a disku nikdy tolik nehodím a oštěp je strašně těžká disciplína. Já bych byl na tom při nejlepším jako Karpov. Před oštěpem vede klidně o parník a před patnáctkou, kterou také nemá bůhvíjakou, už je skoro bez šancí.

Kdo je Petr Svoboda

narozen: 10. 10. 1984 v Třebíči
trenér: Luděk Svoboda
klub: PSK Olymp Praha, odbor sportu ministerstva vnitra
největší úspěchy: účastník v roce 2006 HME v Birminghammu (SF - 60 m př.), a v roce 2004 HME v Madridu (sedmiboj - nedokončil), v roce 2007 mistr ČR na 60 a 110 m překážek
osobní rekordy - 60 m př.: 7,66, 110 m př.: 13,64, desetiboj: 7123, sedmiboj: 5899, 100 m: 10,69, dálka: 764
cíle na rok 2008: účast na HMS v semifinále (60 m př.), účast na OH v semifinále (110 m př.), titul mistra ČR v hale na 60 m př. a venku na 110 m př.

Sprinter si s chutí zapózoval pro kalendář

Pokud si pořídíte kalendář atletů pražského Olympu, v březnu a září (na snímku) se budete dívat na vypracované tělo překážkáře Petra Svobody.

Foto: Richard Navara

Ta zpráva vzbudila poprask. Atleti PSK Olymp Praha nafotili kalendář. Tvoří ho akty. Před objektiv bývalého atleta Richarda Navary se postavili sprinteři Petr Svoboda a Libor Žilka, vícebojař Josef Karas, něžné pohlaví zastupovaly sprinterky Iveta Mazáčová a Martina Dostálová.

A aby to bylo kompletní, celé dílo produkoval bývalý skvělý vícebojař Robert Změlík, olympijský vítěz z Barcelony v roce 1992.

„Nosil jsem tu myšlenku v hlavě už více než čtyři roky. Od roku 2002, kdy s něčím podobným přišla Dukla,“ říká autor myšlenky, trenér Luděk Svoboda.

„Libor a Pepa už nějaké zkušenosti mají, ale já s Ivetou a Martinou jsme byli úplní nováčci. Všichni jsme si to ale užili. Chtěli jsme si nějak vydělat na soustředění,“ vysvětluje hlavní podtext Petr Svoboda.

Před fotoaparátem strávil více než tři hodiny. „Richard nafotil asi čtyři sta padesát fotek. Nakonec jich vybral asi pět. Já jsem vysoký a šlachovitý, nebylo jednoduché najít správnou pózu. Nakonec se to nějak povedlo,“ pokračuje Svoboda, který byl výsledkem nadšen: „Kdyby tam nenapsali mojí jmenovku, tak bych se ani nepoznal.“

Jeho okolí na fotky, které jsou k vidění i na webových stránkách tréninkové skupiny svobodagroup.cz, prý reagovalo pozitivně. „Akorát doma jsem to neříkal. Možná se to dozví prvně až z vašich novin,“ směje se a dodává: „U nás ale nebyl problém, není nic vidět. To holky musely být odvážnější, jsou tam nahaté. Bez nich by to však nemělo smysl.“

Musí odrážet i dotazy, zdali mu nevadí, že na rozdíl od Karase s Mazáčovou a Dostálovou nemá společné fotky. „Fotilo se individuálně, Pepa s holkama dofocoval, takže už jsme do toho nebyli s Liborem zatažení.“

15.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - JIHLAVA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Kauflandu ve městě JIHLAVA. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na alehka@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště jihlava, Romana Havelky, č.p. 4842, 586 01 Jihlava 1. Informace: Adéla Lehká, +420 416 856 107. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 21 000 Kč Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidiči vysokozdvižných vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 22. Poznámka: Místo výkonu práce Střítež u Jihlavy., Manipulace se zbožím, zakládání do regálových systémů, práce se scannerem., Zajistíme školení na VZV., První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Jipocar obaly, s.r.o.- pracoviště, 588 11 Střítež u Jihlavy. Informace: Martina Gregarová, +420 567 575 193. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 13 200 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: . Pracoviště: Almus s.r.o. - pracoviště pávov, 586 01 Jihlava 1. Informace: Serhiy Stehura, +420 776 886 879. Výroba - Výroba Seřizovači 21 000 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Obsluha soustruhu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, - obsluha soustruhu SV18, Požadujeme:, - vyučení: strojní zaměření, - praxe v oboru, - znalost čtení výkresové dokumentace a používání měřících přístrojů, - princip samokontroly, , Odpovědí na tento inzerát a zaslání životopisu poskytujete společnosti Motorpal, a.s. své osobní údaje za účelem výběrového řízení. Po ukončení výběrového řízení budou Vaše osobní údaje v souladu s legislativou o ochraně osobních údajů vymazány.. Pracoviště: Motorpal, a.s., Humpolecká, č.p. 313, 586 01 Jihlava 1. Informace: Kateřina Nesměráková, +420 567 132 560.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Basketbalisté si poradili s ostravskou zónou

Jihlavští florbalisté (v bílém) doma porazili Třebíč B 6:4.
4

OBRAZEM: Florbalisté SK se dočkali prvního vítězství!

Ofenzivní zbraně těžké ráže. Jihlava na závěr podzimu hostí Blanensko

Jihlava – Ještě po sedmém kole se hráči Pivovaru Černá Hora Blanensko vyhřívali na čele Superligy malého fotbalu. Jenže Brno zvládlo utkání, které mělo k dobru, a dostalo se do čela celostátní soutěže. Jeho jihomoravský rival tak musí v neděli od čtyři hodin odpoledne zvládnout duel v Jihlavě, aby se dotáhl na rozdíl jediného bodu.

Karviná odvolala Nádvorníka. Je to šok, přiznal trenér

Karviná – Překvapivý krok zvolilo v reprezentační přestávce vedení MFK Karviná. V sobotu totiž odvolalo z funkce hlavního trenéra Romana Nádvorníka.

Jihlava dobře napadala, uznal po derby třebíčský bek Szathmáry

Třebíč – Parádní zápas. Zajímavé utkání před báječnou kulisou téměř tří a půl tisícovek fanoušků nabídlo utkání Třebíče s Jihlavou. Chybělo jen góly. Výkony brankářů a precizní defenzivní hra převážily nad útočnými manévry hráčů. Zvláště třebíčské šiky po předchozích kanonádách měly notně zvlhlý prach, takže hostům stačil k vítězství jediný zásah. „Přišlo mi, jako bychom se proti nim báli hrát,“ netajil třebíčský obránce Šimon Szathmáry.

Nikdy nebývám nervózní, říká mistryně světa Natálie Králová

Telč – Byla to její první zkušenost s takovou akcí, velkou akcí! A jedenáctiletá Natálie Králová se s ní poprala na výsost dobře. Na mistrovství světa v kickboxu získala titul a stříbro!

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT