VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Překážkář Svoboda víceboj ještě nevzdal

PRAHA/BUDIŠOV - Úspěšný, ale s příchutí hořkosti. Tak hodnotí rok 2007 atlet pražského Olympu Petr Svoboda.

15.11.2007
SDÍLEJ:

Každý rok nachází tréninková skupina Luďka Svobody perfektní podmínky na přípravu na Kanárských ostrovech. Čtvrtým rokem do ní patří už i Petr Svoboda. Foto: Archiv Petra Svobody

„Je to první rok po dlouhé době, kdy jsem vydržel zdravý, a od toho se také odvíjely potom všechny výkony,“ ulevil si odchovanec třebíčské atletiky, který je doma v Budišově.

Jenže na jinak vydařené sezoně našel i velký stín. Ač na to měl, nepodařilo se mu kvalifikovat se na mistrovství světa v Ósace. K limitu v běhu na 110 metrů překážek 13,62 mu chyběly dvě mizerné setinky. „Věřil jsem si. Čekal jsem, že ho dám tak třetí nebo čtvrtý závod. Nepovedlo se,“ lituje aktuální česká překážkářská jednička.

Už vás přebolely ty dvě nešťastné setiny?
Už jsem to zkousnul. Žralo mě to ale dlouho. Myslel jsem, že limit dám třetí nebo čtvrtý závod.

V rakouském Riedu to bylo, ale v Bělehradě jste měl k Ósace snad ještě blíž…
To byl perfektní závod. V hlavním závodě jsem byl já a sedm, snad se nikdo neurazí, když to tak řeknu, černoušků. To už totiž něco znamená. Jenomže se proti mně všechno spiklo.

Můžete popsat, co se vůbec tehdy stalo?
V Bělehradě měli divně nalajnované čáry a já jsem cíloval prostě o deset metrů, zbytek jsem vyklusal. Byl jsem si jistý, že mám limit. Doběhl jsem těsně druhý a vítěz (Američan Herring Aubrey - pozn. autora) měl čas 13,51. A najednou se ve výsledkové listině objeví, že jsem skončil až třetí a navíc v čase 13,72. Říkal jsem si: ‚To je přece kravina.‘ Šel jsem za naším manažerem, aby mi vyžádal cílovou fotografii. Bylo to k smíchu, když jsem viděl, jak na ní jsem jako prkno.

Nehledáte i část chyby u sebe?
Právě proto jsem chtěl vidět tu fotku. Pět dalších závodníků na tom bylo jako já. Správně cílovali jen ti, kteří měli na mítinku svého osobního manažera, a byli tak na problém jasně upozorněni. Bohužel my ostatní ne. Byla to smůla, ale pořád jsem věřil, že limit zvládnu. Nestalo se. Tohle byl totiž nejslibnější závod sezony.

Pochvaloval jste si, že jste zůstal zdravý. Kolik jste řádově absolvoval v hlavní sezoně závodů?
Řekl bych, že patnáct. Jen tak pro srovnání, je to dvakrát tolik, než když jsem měl svalové problémy.

Síla je základ sprintera, takže nám trenér řekl, že z nás udělá chlapy. Sprinteři jsou dnes skoro kulturisti.


Čím si to vysvětlujete?
Změnili jsme styl tréninku. S koučem jsme zjistili, že moje tělo potřebuje větší zpevněnost. Zapracovat jsme museli také na síle. Klíčový byl také přestup z Dukly do Olympu.

V Olympu máte lepší tréninkové podmínky?
To bych ani neřekl, protože jsou obdobné. Akorát tady máme k dispozici k tréninku v zimě halu. Rozdíl je ale v atmosféře. V Dukle je vypjatější, na sportovce je vyvíjen větší tlak. Tady je lepší i finanční zázemí, klub totiž závodníka déle podrží, když se mu nedaří. Dostane novou příležitost. Proto jsem mohl možná i s tréninkem letos začít pomaleji, pozvolna a postupně přidávat zátěž. Nebyl takový stres a honba za výsledky.

Vy jste ale následoval trenéra Luďka Svobodu!?
Ano šel jsem s ním, protože jemu bezmezně věřím. Každé slovo. Nechávám to na něm, jeho tréninkový plán je pro mě taková bible.

Budete tréninkový model z letošního roku opakovat i v tom následujícím?
To se tak nedá říct. Já jsem se více než tři roky dával do kupy, tohle byl zkušební rok. Ale ukázal směr, do tréninkových jednotek přibude víc posilovny, rychlosti a výbušnosti. To platí hlavně o hale, protože ta je na tom založená. Venku se už musí víc běhat. Síla je základ sprintera, takže nám trenér řekl, že z nás udělá chlapy. Sprinteři jsou dnes skoro kulturisti.

Na soustředění se chystáte zase na Kanáry?
Samozřejmě. Odlétáme šesté prosince a vracíme se až sedmadvacátého. Potom bude následovat lehká příprava a evropská tour po závodech. Loňský čas 7,66 (čtvrtý nejlepší český výkon všech dob - pozn. autora) mi dává jistotu pozvánek na největší evropské akce.

Máte rád soustředění, nebo jsou pro vás utrpením?
Já jsem živel, jak říká trenér, živočich. Záleží vždycky na lidech. Občas se s trenérem chytneme, protože říkám hned, co si myslím. Soustředění si však užívám, baví mě hlavně volné dny. Jdeme na pláž, na kolo, zahrát si tenis nebo nakupovat. Je to vždycky svátek. Třeba když jsme byli v Africe, to byl nejkrásnější tréninkový kemp. Ze třiceti procent to byla pro mě dovolená, byli jsme tam měsíc a mně stačily tři volné dny. Super to bylo hlavně v parku mezi zvířaty.

Zkusím hádat. Cílem pro vás bude halové mistrovství světa ve Valencii a zbytek sezony podřídíte tomu, abyste se dostal na olympiádu do Pekingu. Je to správně?(smích) Je. Máme takový plán. Dostat se do Valencie snad bude tutovka (limit 7,70). Věřím si, že to dám druhý třetí závod. Ona by to byla velká výhoda. S limitem v kapse to znamená pozvánku na nejlepší závody. Pro pořadatele je účastník nastávajícího šampionátu atraktivní závodník. Když bych se do Valencie dostal a potom byla forma, tak bych zkusil hned odletět na závody do Afriky a vyběhnout si letenku do Pekingu.

Je otázka, jak na tom bude Standa silově a rychlostně, on je totiž na tom technicky dokonale. Já mít jeho techniku, tak si pískám.


Limit je 13,55.
Áčkový, béčkový 13,62.

Jenže ten vám nedává jistotu.
To ne, protože na B limit může jet jen jeden závodník. Jenže v současné době mi může konkurovat pouze Standa Sajdok, který měl loni špatnou sezonu. Je otázka, jak na tom bude silově a rychlostně, on je totiž na tom technicky dokonale. Já mít jeho techniku, tak si pískám.

Vy jste atletickou veřejností stále vnímán jako závodník, který se protlouká mezi překážkami a vícebojem. Znamenají tyhle vaše plány definitivní konec víceboje?Ale kdeže, samozřejmě ne. Sedmiboj z hlavy rozhodně nepouštím. Limit na velké akce bývá kolem šesti tisíc bodů. Věřím, že by to pro mě nemusel být problém. Ostatně po olympiádě bych to chtěl zkusit. Víceboj nezavrhuju, jde o to vypilovat nějaké disciplíny.

Mluvíte o sedmiboji, co desetiboj?
Sedmiboj mi sedne, jsou v něm moje silné skokové a rychlostní disciplíny. Ty mě baví a jdou mi. Desetiboj? Láká mě, ale já ho nemám rád. Neumím vrhy, je to velká námaha a trénink musí být postavený jinak. Dvořka (Tomáš Dvořák - pozn. autora) říkal, že somatotyp na to mám. Ale já to ještě nemám v hlavě. Desetiboj bych si třeba i dal, z hecu, ale mě nebaví čtvrtka a oštěp. A patnáctistovka, to je věčnost.

Co nejzrádnější disciplína, tyč?
Proč nejzrádnější?

Říká se to…
Baví mě. V tyči mám bez nějaké větší průpravy osobák čtyři sta šedesát, což je dejme tomu vícebojařský lehký podprůměr. Nechci to zlehčovat, ale stačí chytit tyč a rozběhnout se.

Desetiboj? Láká mě, ale já ho nemám rád. Neumím vrhy, je to velká námaha a trénink musí být postavený jinak.


A která je tedy nejzrádnější disciplína?
Teď možná překvapím, překážky.

Překvapil jste mě. Kdyby to řekl někdo jiný, tak prosím…
U překážek se musí skloubit rychlost a technika. Stačí jen škrtnout překážku, můžete ztratit balanc a je to v háji. Ve sprintech vás může zradit v podstatě jen zdraví, tam se nemůže nic stát. Nedá se vyloženě shořet. V dálce se dá odrazit na jistotu dřív, v tyčce a výšce si můžete dát nižší základ. Právě proto mě překážky baví, a když se to člověk naučí, je radost je běhat. Záleží v nich na maličkostech.

Zmínil jste vrhy, ale Roman Šebrle, když začínal, tak taky nebyly jeho předností. To by se mohlo změnit i u vás?
Šeba prostě nemá slabinu, je těžké se s ním srovnávat. Já ho porazím na stovce, v překážkách, dálce, čtvrtce, možná i za nějakou dobu ve výšce. Jenže v kouli a disku nikdy tolik nehodím a oštěp je strašně těžká disciplína. Já bych byl na tom při nejlepším jako Karpov. Před oštěpem vede klidně o parník a před patnáctkou, kterou také nemá bůhvíjakou, už je skoro bez šancí.

Kdo je Petr Svoboda

narozen: 10. 10. 1984 v Třebíči
trenér: Luděk Svoboda
klub: PSK Olymp Praha, odbor sportu ministerstva vnitra
největší úspěchy: účastník v roce 2006 HME v Birminghammu (SF - 60 m př.), a v roce 2004 HME v Madridu (sedmiboj - nedokončil), v roce 2007 mistr ČR na 60 a 110 m překážek
osobní rekordy - 60 m př.: 7,66, 110 m př.: 13,64, desetiboj: 7123, sedmiboj: 5899, 100 m: 10,69, dálka: 764
cíle na rok 2008: účast na HMS v semifinále (60 m př.), účast na OH v semifinále (110 m př.), titul mistra ČR v hale na 60 m př. a venku na 110 m př.

Sprinter si s chutí zapózoval pro kalendář

Pokud si pořídíte kalendář atletů pražského Olympu, v březnu a září (na snímku) se budete dívat na vypracované tělo překážkáře Petra Svobody.

Foto: Richard Navara

Ta zpráva vzbudila poprask. Atleti PSK Olymp Praha nafotili kalendář. Tvoří ho akty. Před objektiv bývalého atleta Richarda Navary se postavili sprinteři Petr Svoboda a Libor Žilka, vícebojař Josef Karas, něžné pohlaví zastupovaly sprinterky Iveta Mazáčová a Martina Dostálová.

A aby to bylo kompletní, celé dílo produkoval bývalý skvělý vícebojař Robert Změlík, olympijský vítěz z Barcelony v roce 1992.

„Nosil jsem tu myšlenku v hlavě už více než čtyři roky. Od roku 2002, kdy s něčím podobným přišla Dukla,“ říká autor myšlenky, trenér Luděk Svoboda.

„Libor a Pepa už nějaké zkušenosti mají, ale já s Ivetou a Martinou jsme byli úplní nováčci. Všichni jsme si to ale užili. Chtěli jsme si nějak vydělat na soustředění,“ vysvětluje hlavní podtext Petr Svoboda.

Před fotoaparátem strávil více než tři hodiny. „Richard nafotil asi čtyři sta padesát fotek. Nakonec jich vybral asi pět. Já jsem vysoký a šlachovitý, nebylo jednoduché najít správnou pózu. Nakonec se to nějak povedlo,“ pokračuje Svoboda, který byl výsledkem nadšen: „Kdyby tam nenapsali mojí jmenovku, tak bych se ani nepoznal.“

Jeho okolí na fotky, které jsou k vidění i na webových stránkách tréninkové skupiny svobodagroup.cz, prý reagovalo pozitivně. „Akorát doma jsem to neříkal. Možná se to dozví prvně až z vašich novin,“ směje se a dodává: „U nás ale nebyl problém, není nic vidět. To holky musely být odvážnější, jsou tam nahaté. Bez nich by to však nemělo smysl.“

Musí odrážet i dotazy, zdali mu nevadí, že na rozdíl od Karase s Mazáčovou a Dostálovou nemá společné fotky. „Fotilo se individuálně, Pepa s holkama dofocoval, takže už jsme do toho nebyli s Liborem zatažení.“

15.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 20 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista v živočišné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Arnolec., Požadujeme ŘP sk. B a sk. T, kladný vztah ke zvířatům. , Práce v živočišné výrobě - stlaní, vyhrnování chlévské mrvy, atd.. Pracoviště: Družstvo vysočina, 588 13 Polná. Informace: Josef Fikar, +420 777 016 804.

Výroba - Výroba Nástrojař 25 000 Kč

Nástrojaři Nástrojař / Tooling Technician (LemTech). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Plnění veškerých úkolů nezbytných pro práci na lisu s následujícími činnostmi:, - Úpravy lisovacího nástroje , - seřízení nástroje, - základní kontrola kvality, - podpora při řešení problémů., Profil ideálního kandidáta:, - zkušenosti s úpravami lisovacích nástrojů , - vyučen nebo SŠ s maturitou technického směru (nástrojař, seřizovač, zámečník …), - porozumění technické dokumentaci, - manuální zručnost, pečlivost, - základy angličtiny velkou výhodou (není podmínkou) - spolupráce se zahr.odborníky, - flexibilita, schopnost týmové práce, - zájem se učit novým věcem, - nástup: možný ihned., Zaujala Vás tato pozice? Pošlete nám prosím svůj životopis a motivační dopis na email personal@lemtech.cz .. Pracoviště: Lemtech precision material (czech) s.r.o. - logistické centrum jihlava, 588 11 Střítež u Jihlavy. Informace: Petr Slovák, +420 561 201 671.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Šička konfekce, spodního prádla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce Jamné u Jihlavy č.p. 150, Požadujeme trestní bezúhonnost., Dopravu do místa pracoviště firma zajišťuje, nebo dotuje, možné ubytování.. Pracoviště: A.g.j. - produktion, s.r.o., 588 27 Jamné u Jihlavy. Informace: Armen Sargsyan, +420 776 616 111.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Dělník údržby - elektro. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , - preventivní a operativní údržba strojního zařízení a areálu, - řešení provozních závad, prevence závad a vedení předepsané agendy údržby, - podílení se na opravách i zlepšování technického stavu strojového parku, Požadujeme: , - SŠ/SOU v technické oblasti, - vyhl. 50/1978 Sb., min. § 5, - praxi s údržbou ve výrobě výhodou, - časová flexibilita (2 směnný provoz, 1x měsíčně víkendová směna), - znalost základů práce na PC, - svářečský průkaz výhodou, Své životopisy zasílejte na uvedenou adresu do 17.5.18. Pracoviště: Prádelna a čistírna jihlava, s.r.o., Rantířovská, č.p. 13, 586 01 Jihlava 1. Informace: Lubomír Vyhlídal, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Archeologický průzkum Na Dolech v Jihlavě.
11

Archeologové našli v Jihlavě hornické stopy ze středověku

FC Vysočina Jihlava.

Velké finále. Jihlava přivítá v utkání kdo s koho Karvinou

Knihy zdarma zpříjemní cesty Jihlavanů vlakem

Jihlava – Čtení do vlaku. A nejen tam. Jihlava v rámci ekologického chování nabídne opětovné využití starších knih. Veřejnosti budou k dispozici na hlavním vlakovém nádraží.

Vysočinu sužuje sucho, bouřkám navzdory

Vysočina – Vysočinu zasáhly v posledních dnech vydatné bouřky. Byly potřeba, kraj se totiž dlouhodobě potýká se suchem.

Děti na telčském náměstí ukážou zájmové kroužky

Telč – Na telčském náměstí Zachariáše z Hradce se v sobotu 26. května odpoledne představí děti z tamního domu dětí a mládeže (DDM). Na velkém jevišti před budovou školy budou nejen tančit, ale i cvičit.

Mladí umělci vyšli do ulic. Na sedmnácti místech Vysočiny

Vysočina - To, co se naučili v učebnách, sálech a ateliérech základních uměleckých škol, ve čtvrtek předvedli jejich žáci na náměstích a ulicích. Sedmnáct uměleckých škol z Vysočiny se totiž připojilo ke druhému ročníku celostátního happeningu s názvem ZUŠ Open.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT