„Pomýšlel jsem i výš, ale byl to náročný rok. Musel jsem omezit tréninky, protože jsem maturoval a taky se musel připravit na přijímačky na vysokou školu.

Půl roku byl motokros na druhé koleji,“ naznačuje jasně devatenáctiletý závodník, kde jsou jeho priority, a dodává: „Zaznamenal jsem však velký posun, takže spokojenost.“

Jediný amatér

Do první desítky, ve které figuroval jako jediný amatér, se vyhoupl díky dvěma posledním vydařeným závodům na oblíbené trati v Třemošnici. Na devátou příčku se posunul z dvanácté.

„To byl můj cíl před sezonou. Přes objektivní problémy se to podařilo, ale měl jsem i kus štěstí,“ přiznává Kosmák.

Start do sezony měl pozvolný, ale už v Pacově při premiéře českého mistrovství naznačil na své Yamaze YZ 250 F osmým a třináctým místem své možnosti.

„Motorka byla nová, museli jsme sladit pérování. Potom už do konce sezony nebyl, co se týče techniky, problém.“

Nejraději by ale závodník týmu Team Max 2 zapomněl na dvojzávod v Holicích. „Trať mi nesedla. Čím víc jsem chtěl, tím víc jsem kazil. Na těžkém terénu jsem neměl optimální fyzičku, a to bylo znát. To se stane každému sportovci, prostě přišel klasický den blbec. Přitom za tři týdny jsem tam na závodech juniorky letěl jako vítr,“ krčí rameny Kosmák.

 

Škola a závody

Jihlavský jezdec nakoukl do české špičky, ale nad příští sezonou se vznáší stín nejistoty. Nastoupil totiž na ekonomicko-správní fakultu v Pardubicích.

„Uvidíme, jak na tom budu se studiem. Bez tréninku se totiž závody jezdit nedají. Pokud budu vše stíhat, chtěl bych absolvovat český, slovenský a rakouský šampionát. Věřím, že to klapne,“ říká Kosmák.

Začal už ale s přípravou motorky. „Budu mít nový model Yamahy, už provádíme úpravy v nastavení. Nejdůležitější je pérování, které je dost finančně náročné. Potom se musí sladit předek a zadek a seřídit karburátor.“

Kosmák uvažoval rovněž o změně týmu. „Chtěl jsem ho změnit, abych měl větší podporu. Ale nakonec jsme se rozhodli, že zůstaneme u toho stávajícího Team Max 2,“ uzavírá Kosmák.