„Když jsem viděl jeho problémy, nezpanikařil jsem. Podobné to bylo kdysi u překážkáře Igora Kováče, když přišel z Bratislavy. Nikdo mu nevěřil, že se dá do kupy, a potom získal placku na mistrovství Evropy,“ řekl Svoboda již více než před rokem.

A měl pravdu. Jeho jmenovec Petr se dal do pořádku a hned o sobě dal znát, limit na MS v japonské Ósace na 110 m překážek mu utekl o dvě setinky.

„Petr byl letos jasnou jedničkou na stodesítce,“ analyzuje kouč český rok nad vysokými plůtky a pokračuje: „ Je to velký talent a konečně běhal bez zdravotních problémů. Měl vynikající halu, v létě zůstal těsně za limitem. Ovšem čím více mu roste rychlostní forma, tím se u něj zvyšuje pravděpodobnost, že půjde nad překážkou do kolize. Několikrát se jeho malé zkušenosti projevily v závodě s velkými soupeři a o limit přišel.“

Petra Svobodu tak čeká další posun. Aby se zařadil aspoň mezi úplnou evropskou elitu, musí zlepšit techniku. „Kdybych měl techniku jako Standa Sajdok, tak bych si pískal,“ posteskl si atlet z Budišova na Třebíčsku. Rychlostní předpoklady má totiž skvělé.

Právě svého největšího rivala letos jasně zastínil. „Standa změnil trenéra, a to se vždy neprojeví hned v první sezoně. Hala mu nevyšla, v létě měl několik dobrých výkonů, ale s rokem 2007 nemůže být spokojen. Limity ovšem do budoucna jistě plnit může. Bude jen dobře, pokud budeme mít vyrovnanou dvojici. Za výkonností z letošního roku těchto dvou překážkářů však zeje velká díra,“ dodává k Sajdokovi na webových stránkách atletického svazu trenér Svoboda.