„Kdo nezažil, neví. Sport nás živí,“ zní unisono. Jakousi výhodu mají ti, kteří dělají kolektivní sport a jsou pod smlouvou.

Jenže tenisté jsou odkázaní jen sami na sebe. A dobrý zdravotní stav je pro ně modlou.

Exemplárním příkladem je jihlavský specialista na čtyřhru Leoš Friedl. Do nového roku vykročil s novým spoluhráčem Michaelem Kohlmannem. Jenže jedna vlaštovka jaro nedělá. Po úvodním semifinále v indickém Chennai přišel pád, rozchod s německým tenistou, a hlavně trápení s chronickou bolestí zad.

„Záda jsem cítil všude, na tréninku, v zápasech, při chůzi, sezení i ve spánku,“ povzdychl si třicetiletý tenista a dodává: „Normálně odehraju za sezonu tak pětatřicet turnajů. Letos to bylo sotva pětadvacet, navíc jsem hodně z nich absolvoval s bolestmi a bez chuti na hranici snesitelnosti. Musel jsem dřív ukončit sezonu a začít se věnovat posilovacím cvikům a rehabilitaci.“

Ach, ty achilovky

Rovněž u jeho klubové kolegyně se jedná o problémy trvalejšího rázu. Datují se dokonce na začátek minulého roku, kdy si na Australian Open v zápase 2. kola s Belgičankou Justine Heninovou poranila levý kotník.

Turnaj sice dohrála, ale problémy se vrátily. A v jiné formě. „Začala jsem se pohybovat jinak a ozvala se achilovka. Bolest sice odezněla, ale podvědomě jsem zatěžovala víc pravou nohu. A bylo to tady zase,“ kroutí hlavou Šromová.

Tehdy byla v první stovce, potom následoval pokles v žebříčku a letos musela hrát kvalifikace grandslamů. Uspěla jen v oblíbeném Wimbledonu. Vyhrála čtyři zápasy v řadě a zastavila ji ve 2. kole americká megastar Venus Williamsová.

Jenže potom přišlo paběrkování, které potvrdilo posledních šest porážek v řadě.

Dlouhé tři měsíce bez tenisu

Světelský singlista Tomáš Cakl začal rok nadějně. Po neúspěšné kvalifikaci v Austrálii se rozehrál k dobrým výkonům v evropských halách. Vypadalo to, že má nakročeno ke splnění svého cíle, kvalifikovat se do hlavní soutěže ostatních grandslamů. Jenže chyba lávky.

„Od dubna to začalo jít s kopce. Všechno bylo špatně. Tři měsíce jsem prakticky nehrál tenis. Měl jsem zdravotní potíže s nohou a navíc jsem se také nepohodl s trenérem. Všechno vyústilo ve změnu realizačního týmu,“ povzdychl si Tomáš Cakl.

Zvedat se začal až v polovině září. V době, kdy ztratil více než sto příček.

tenisová Vysočina

LEOŠ FRIEDL
leden 2007 listopad 2007
21. místo* 44. místo*
HANA ŠROMOVÁ
leden 2007 listopad 2007
116. místo 159. místo
TOMÁŠ CAKL
leden 2007 listopad 2007
185. místo 344. místo
* žebříček ATP ve čtyřhře