Jihlavskému závodníkovi se podařil husarský kousek. V osmidílném seriálu se vydal na pouhé čtyři závody, přesto pohár vyhrál. Právě polovina odjetých tratí byla potřeba k boji o celkové vítězství. A na jeho stoprocentní úspěšnost nikdo zareagovat nedokázal.

 

Poloviční účast? Málo vody

Novopečený vítěz Českého poháru vodáků Jan Petschenka (na snímku vpravo) ale takovýto „hladký“ průběh neplánoval. „Rozhodně jsem nepředpokládal, že odjedu jen čtyři závody a vyhraju,“ říká kanoista.

Důvodem jeho poloviční účasti v Poháru byl špatný vodácký rok. „Bylo málo vody. Někde to bylo hodně na hraně. Tak na rozbití lodi,“ podotýká Petsechnka.

Na své kanoi ovládl závody na Svratce, Úhlavě, Teplé a Střele. Otavu, Sázavu, Blanici a Hamerský potok pak vynechal.

„Ještě jsem chtěl jet Blanici, ale to mi nevyšlo kvůli pracovním povinnostem,“ doplňuje závodník, pro kterého je 1. místo premiérové. „Jsem rád, že to vyšlo. Vždycky jsem byl druhý nebo třetí,“ doplňuje.

 

Chybí zázemí i lidi

Nevadila mu ani změna pravidel, kdy se poprvé začalo jezdit i na čas. Tím jsou závody ještě více náročnější. „Někdy musíte urazit až osmnáct kilometrů, a i když jste si v brankách jistí, tak musíte pořád valit,“ komentuje Petschenka.
Úspěšnému reprezentantovi bedřichovského Sokola ovšem schází sparingpartner. „Bohužel tady nemáme podmínky na to, abychom mohli vytvořit zázemí pro mládež a vznikl by tady tým. Je to hrozná škoda, protože ve více lidech se to lépe táhne,“ uzavírá kanoista.

Výsledky Českého poháru vodáků:

1. Jan Petschenka (Sokol Bedřichov) 396 bodů
2. Vlastimil Čermák (FRANTSCHACH Štětí) 392 bodů
3. Radek Halama (KVT Rakovník) 386 bodů