„Viděl jsem už spoustu talentů, ale takovou běžkyni jsme v Novém Městě ještě neměli,“ říká trenér, který v mekce běžeckého lyžování vypiplal desítky atletů.

Výhodu Sárové vidí i v tom, že s atletikou začala v pozdějším věku. „Když děláte sport od osmi let, tak jste v patnácti ztrhaný a otrávený. A můžete být v žákyních mistryně republiky a v dorostu běháte často pomaleji. Lucka začala závodit až v době, když mívají závodnice krizi za sebou.“

Začala později

Sárová se dřív závodně věnovala plavání a tenisu, nakonec spíše náhodou zakotvila u atletiky. Až ve svých sedmnácti letech! Na jihlavském gymnáziu si jí všiml tělocvikář Petr Hubáček mladší.

Když pak za školu běžela krajské závody a porazila i trénované atletky, přesvědčila i jeho otce. Po měsíci tréninku zkusila svůj první opravdový závod - mistrovství republiky dorostenek v přespolním běhu. A doběhla osmá.

„Holky, které běhají dlouho, už třeba ani nemají z čeho brát. Ve srovnání s některými trénuji mnohem méně. A mám ještě rezervy. Zatím neděláme posilování, protože podle trenéra není nutné přidávat sílu, dokud se sama zlepšuji,“ dodává sama atletka.

„Díky výsledkům našich atletů už nás svaz nemůže ignorovat,“ říká Hubáček starší, který kromě Lucie Sárové může spoléhat i na výsledky Lukáše Kourka či Heleny Tlusté.

Lucie je opět ve formě

Do Španělska ale trenér nepoletí. „Jedou určení reprezentační trenéři a funkcionáři, musel bych si vzít volno v práci a cestu si zaplatit,“ lituje.

„Lucka už je zase zpátky ve formě, ve Španělsku by mohla uspět. Ve srovnání se srpnem je její výkonnost jako nebe a dudy. To prostě nebyla ona.

Ztratila rychlost. Osmistovku běhala dřív úplně lehce, najednou se trápila a byla pomalejší. Patnáctistovku dávala místo 4:30 za 4:45,“ srovnává zkušený trenér.

Hubáček její krizi spojuje se změnou tréninku, na který v létě přešla pod vedením Robina Vohlídala. „Vrhla se na vytrvalost. Všichni si myslí, že Lucka je vytrvalkyně, ale ona je spíš mílařka. Vytrvalost dožene vždycky, ale základem je rychlost,“ tvrdí Hubáček.