To znamená, že jarní mistrovství světa v krátkém bazénu v Manchesteru s největší pravděpodobností bude bez něj. Chybělo 22 setin.

„Chtěl jsem se vracet s osobními rekordy, to se mi vyplnilo. Takže z tohoto pohledu spokojený jsem. Chyběla však ta třešnička v podobě finále. Zklamání to však není,“ ujišťoval jihlavský plavec Tomáš Fučík.

Dvaadvacet setin. Nešlo je někde na těch sto metrech stlačit?
V dopolední rozplavbě jsem plaval za 55,02 a to jsem udělal velkou chybu na obrátce mezi znakařským a prsařským úsekem. Myslel jsem si, že by to mohlo odpoledne v semifinále vyjít. Jenže jsem tentokrát žádnou chybu neudělal. Sice jsem vytvořil český rekord časem 54,90, ale nestačilo to. Asi jsem v dané chvíli na víc neměl.

Polohovou stovku opět s převahou vyhrál Slovinec Mankoč. To asi není pro vás překvapení…?
Měl obrovský náskok. Vyhrál poosmé v řadě a dokázal, že je pan neporazitelný. Když se ale podívám do výsledkové listiny, tak na bronz jsem ztratil 72 setin. To není tolik, ale zase ani ne málo. Nebude jednoduché na ten čas dosáhnout.

Chtěl jste jet na jaře na světový šampionát do Anglie. To teď padá, budete se tedy soustředit na mistrovství Evropy v dlouhém bazénu?
Do Manchesteru opravdu asi nepojedu, ale s Evropou v Eindhovenu to taky nebude horké. Nominační závody jsou už za dva měsíce, a to je hodně málo času na přípravu.

Limit na polohovou dvoustovku je 2:04,76, vy máte osobák 2:04,50…
To je sice pravda, ale není vhodné to pokoušet. Za tak krátkou dobu se opravdu nestihnu stoprocentně připravit. Eindhoven asi vypustím a budu se soustředit na olympijské hry v Pekingu.

Už znáte čas, který by vás do Číny katapultoval?
Ano, jistě. 2:04,26. V létě na univerziádě jsem plaval o dvacet čtyři setin pomaleji. Cítím, že když budu zdravotně v pořádku a kvalitně potrénuju, tak na ten čas rozhodně mám.

Kdy ho můžete začít plnit?
V podstatě kdykoliv, ale z plného tréninku pochopitelně nemám šanci. Pokusím se o to asi až v létě.

Co vás čeká teď? Blíží se sváteční čas na konci roku…
Promluvil jsem si s trenérem (Jaroslav Strnad - pozn. autora) a teď si dám týden volno. Strávím ho doma a s přípravou na léto začnu na Štěpána.

Takže u Fučíků budou klasické Vánoce?
(smích) Typické Vánoce strávené tréninkem. Teď vážně, pět dní se budu věnovat rodině. Víc se nedá stihnout.

A co třeba pohádky?
Tak ty mám rád. Na druhou stranu jsem už je všechny viděl, znám je odmala. Uvidíme.

Debrecen očima Tomáše Fučíka

200 m polohově (2:00,04) - osobní rekord: Dvoustovka naznačila moji formu. O pět setin jsem si vylepšil osobáček. Škoda, že to nebylo pod dvě minuty, bylo by to ještě veselejší. Proti loňsku v Helsinkách jsem se zlepšil o více než sekundu a deset míst. Čtrnáctá příčka je solidní, zvlášť když jsem se na dvoustovku speciálně nepřipravoval.
50 m znak (25,39, ve štafetě 25,30) - český rekord: Oba závody byly dost podobné. Osobní maximum jsem si zlepšil o více než tři desetiny, což je na tak krátkou trať hodně. Znakařská padesátka mě v Maďarsku potěšila ze všech závodů nejvíc.
100 m polohově (54,90) - český rekord: Co se týče umístění, tak jsem si vyrovnal loňské helsinské maximum. S časem jsem spokojený, ale desáté místo mě mrzí. Věděl jsem však, že v Maďarsku bude větší konkurence než ve Finsku.