Rychlobruslařka Martina Sáblíková si však umí říct své. „Je tvrdohlavá a občas odmlouvá, ale není to nic drastického,“ říká o ní kouč Petr Novák. „A když přijede domů, pořád jenom brebentí,“ přidává maminka Sáblíková.

Kdysi tak trochu nesmělé děvčátko, které nakukovalo do světa velkého rychlobruslení, se mění v opravdovou sportovní hvězdu. Na začátku roku 2007 byla jednou z žen, které tvořily světovou špičku.

Na konci roku už byla v nizozemské anketě vyhlášena nejlepší rychlobruslařkou světa.

V lednu v italském Collalbu byly ještě její triumfy na mistrovství Evropy pro mnohé šokem. Na konci sezony se jim nikdo nedivil. „Měla jsem hroznou trému,“ líčila tehdy rychlobruslařka v Itálii.

Na světovém šampionátu ve čtyřboji v nizozemském Heerenveenu pak bojovala s celým světem, ale i se sebou samou. Byla nemocná a málem vzdala. Nakonec přece jen bruslila a na trati 5000 metrů ujela soupeřkám o více než deset vteřin.

Olympijská vítězka Claudia Pechsteinová ji poplácala po zádech. „Říkala jsem si, ty brďo, všímá si tě člověk, který je nejlepší na světě,“ popisovala tehdy ještě udiveně Sáblíková.

Na tom samém šampionátu byla na trojce pátá. Od té chvíle ji na dlouhých tratích deset měsíců nikdo neporazil! Ovládla na nich i Světový pohár. „Martina je nejlepší, nemám k tomu co říct,“ jásal trenér Novák. A Sáblíková pokračovala dál ve velkém stylu.

Martina Sáblíková v posilovně a se svým trenérem Petrem Novákem.

V březnu oslnila na mistrovství světa na jednotlivých drahách v Salt Lake City. Zlato na 3000 metrů. Zlato na 5000 metrů - navíc ve světovém rekordu! „Zlatý rekord byl pro mě důležitý, jela jsem si pro něj,“ už odhodlaně popisovala.

A jako třešničku na dortu své skvělé sezony přidala další rekord, tentokrát na neolympijské trati 10 000 metrů.

V úvodu další zimy, po bronzovém cyklistickém intermezzu, měla podle mnohých její suverenita na dlouhých nožích skončit. Po pádu v tréninku si totiž zlomila pažní kost, málem ani neodstartovala do Světového poháru. Bude se rozjíždět pomaleji, tvrdili přesvědčivě experti. Platil však pravý opak. Triumf na trojce v Salt Lake City a znovu v Calgary, také na pětce v Kolomně.

Vítězství ji neomrzela. „Žádná nuda, mě ty výhry pořád baví,“ tvrdila. A na zraněnou ruku příliš nemyslela. „Byla jsem tak unavená, že jsem ji ani necítila.“

Teprve při pohárovém klání v Heerenveenu našla po osmi závodech na dlouhé trati přemožitelku, Nizozemku Groenewoldovou. „V Heerenveenu jsem ještě nikdy nevyhrála,“ tušila už před startem Sáblíková.

„Holanďanky mají tu trať najetou, navíc jim bude fandit celá hala. Je jasné, že proto, aby českou rychlobruslařku porazily, jsou ochotné udělat hodně. „Udělají cokoliv. Hodně Martinu sledují,“ mínil i trenér Novák.

Přesto zůstává jeho svěřenka největší favoritkou pro vrcholné akce roku 2008. Obhájit evropské tituly se pokusí v lednu v ruské Kolomně, v té době ji možná v Česku budou vyhlašovat nejlepší sportovkyní roku za rok 2007. Ale obhajovat dobyté pozice nebo získané tituly je vždy těžší než podobné mety teprve dobývat. To moc dobře ví i dívka ze Žďáru.

Co o Sáblíkové možná nevíte

Má ráda berušky. Má je na povlečení, na hrníčku i na papírové krabici. Věří, že jí berušky nosí štěstí. Nedrží diety.

Pochutná si na kynutých knedlících s borůvkami. Sní prakticky cokoliv. Od maminky ovšem občas vyžaduje i speciální vepřo knedlo zelo s vepřovým, uzeným i bůčkem.“

Je romantička. Dívá se na zamilované filmy i hudbu má ráda romantickou. „Líbí se jí také trampské písničky u ohně,“ říká otec. Ve škole je tichá voda.

Učitelky o ní říkaly: My o ní vůbec nevíme. Zato doma byla pravý opak. Vylezla na strom a oznámila: Dolů už nejdu, líbí se mi tu. Jsou tu veverky,“ líčí maminka.

Žádný sport není tabu. Hraje bowling, kulečník, šlape na kole. „Je soutěživá, pustí se do čehokoliv,“ říká otec.

Za volantem to umí. Řídí velmi dobře a opatrně. Se svým BMW dojede klidně ze Žďáru nad Sázavou až do italského Collalba.

Rok 2007

Mistrovství světa - Salt Lake City Zlato na 3000 i 5000 metrů

Mistrovství světa ve čtyřboji - Heerenveen S nemocí pátá, ale vítězka na 5000 metrů

Mistrovství Evropy - Collalbo Zlato ve čtyřboji, na 3000 i 5000 metrů Světový pohár

Celková vítězka na dlouhých tratích v sezoně 2006/07 (a sedmá na 1500 m), průběžně první v sezoně 2007/08

Světový pohár - závody Vítězka šesti závodů: Turín, Erfurt, Calgary, Salt Lake City, Calgary, Kolomna Světové rekordy Na 5000 m - 6:45,61. Na 10 000 m - 13:48,33.

Navíc tři světové rekordy otevřených drah. Historické tabulky První na 5000 a 10 000 m, druhá na 3000 m, jedenáctá na 1500 m.

Na prémiích ze závodů získala 33 000 nezdaněných dolarů (asi 600 000 korun) Cyklistika Bronz na ME do 23 let v časovce