I letos však atraktivní běžecký podnik zasáhla jedna morová rána. V loňské mizerné zimě byly zrušeny kvůli špatným sněhovým podmínkám dva úvodní závody v Novém Městě na Moravě, letos německý Oberstdorf na začátku prosince odřekl rovněž oba závody.

„Důležité však je, že se odjede všech osm závodů,“ říká s úlevou sympatický Švýcar.

Základní myšlenka Tour de Ski nakonec zůstala zachována. Osm závodů v deseti dnech, ale jen ve dvou zemích…
Bohužel německý svaz měl problémy, během léta přišel o několik milionů eur. Byly problémy i s televizními smlouvami. Ta situace je velmi složitá. Já děkuji Novému Městu za vstřícnost, že pořadatelé situaci zejména s ubytováním zvládli. Loni kvůli špatným klimatickým podmínkám musely být oba závody zrušeny, teď budou pořádat čtyři. Takže se nám to krásně zprůměruje (smích).

Německý svaz chtěl uspořádat v Oberstdorfu jen jeden závod. Nevyhovoval mu skiatlon na Nový rok, nakonec se tam nepojede nic. Nebude to problém pro Tour, zvláště když je Německo hybnou silou lyžování? Neuvažujete do budoucnosti třeba o změně termínu?My bychom samozřejmě chtěli, aby byl Oberstdorf, potažmo Německo, součástí Tour de Ski. Co se týče termínu dalšího ročníku, tak si po skončení druhého vyžádáme stanoviska od národních svazů.

Proč jste se vůbec rozhodli, že oberstdorfské závody přidělíte Novému Městu?
Bylo nutné sehnat pořadatele, kteří mají velké zkušenosti z velkých akcí typu Světového poháru. Navíc jsme hledali logisticky výhodné dějiště, aby doprava nebyla technicky i finančně náročná. Takže jsme nemohli oslovit někoho třeba ve Francii. Stáli jsme o to, aby závody uspořádal Liberec, ale nebylo to možné. Tak jsme oslovili Nové Město. Chtěli jsme zachovat program osm závodů v deseti dnech za každou cenu, abychom viděli, co to se závodníky udělá. Z pohledu týmů panuje spokojenost, uskuteční se kompaktní program v Česku a potom v Itálii.

Vy jste strašně moc stál o to, aby se jeden ze sprintů konal v Praze. Nebojíte se, že to dopadne podobně jako v Mnichově?
O změně dějiště jsem začal přemýšlet hned po prvním ročníku. V Mnichově je krásný stadion, ale protože se sprint konal ráno, tak bylo diváků poskrovnu. Navíc jsme byli limitováni prostorem stadionu. Proto jsme se snažili prodat prostředí okolo Pražského hradu. Navíc jsme tady našli atraktivní trať pro diváky i závodníky. Jsou tady zatáčky i dlouhá cílová rovinka. Ne, neobávám se. Pevně věřím, že závod v Praze dokáže, že jdeme správnou cestou.

Současně s Tour de Ski se bude konat i populární skokanské Turné 4 můstků, které má velkou tradici…
Na to jsme pochopitelně při sestavování kalendáře mysleli. A myslím, že to příznivci lyžování ocení, zejména ti televizní. Uvedu dva příklady. Třeba v neděli devětadvacátého prosince se můžou podívat na sprint v Praze a prakticky hned poté bude následovat přenos z Oberstdorfu. Ještě atraktivnější odpoledne je čeká na Nový rok, kdy se skáče v Ga-Pa. Před tím se kouknou na závod mužů v Novém Městě, ženy poběží, až skončí skoky.

Favoritů na vítězství v Tour de Ski bude více. Koho by jmenoval Jürg Capol?
(smích) V ženách asi nepřekvapím, Finka Virpi Kuitunenová a Norka Marit Björgenová. Ty by tipovalo více lidí. Přiřadím k nim ještě ale Norku Astrid Jacobsenovou, která vede pořadí Světového poháru.

A co muži?
Mezi muži je pole favoritů širší. Mezi ty největší budou patřit Tobias Angerer, Roman Legkov, Axel Teichmann a určitě české příznivce potěší, že mezi ně zařadím i Lukáše Bauera. Potom ještě budu jmenovat Petera Northuga. To je mladý Nor, který byl ze začátku sezony nemocný, ale už se dostává do formy. Má výhodu, že je komplexní závodník.

Kolik závodníků se vůbec postaví v Novém Městě na Moravě na start Tour de Ski?
Přihlášeno je dohromady sto padesát tři závodníků. To číslo se však ještě může pochopitelně změnit. Pro většinu z nich je to absolutní vrchol sezony, protože letos není mistrovství světa ani olympiáda. Systematicky se na Tour připravují, někteří z nich dokonce neodjeli všechny závody Světového poháru, aby uspěli. Němci se například připravovali ve vysoké nadmořské výšce v Itálii.

Na jaké novinky upozorníte příznivce běžeckého lyžování?
Tou největší proti loňsku je, že body do Světového poháru se budou udělovat za každý závod. Má to však jednu podmínku, aby si běžci body připsali, musí odjet celé Tour de Ski. Je to pro závodníky větší motivace, aby vydrželi. Bude rovněž více bonifikačních sekund za sprinty i během distančních závodů.

Na co se nejvíce těšíte?
Hlavně mám radost, že nikdo z pořadatelů nemá problémy se sněhem a na rozdíl od loňska uvidíme všech osm závodů. Těším se na každý závod, a hlavně pochopitelně na vyvrcholení v podobě výstupu na Alpe Cermis.