„Hned je tady jiná nálada, když je dost sněhu,“ ulevilo se marketingovému řediteli E.ON Zlaté lyže Jiřímu Hamzovi.

V běžeckém areálu vládne zima, tratě jsou dokonale připravené. V Novém Městě na Moravě připravili pracovníci dva okruhy o délkách 3,3 a 3,7 km, navozili na ně až osmdesáticentimetrovou vrstvu technického sněhu.

„Na poslední chvíli jsme ještě dodělávali jeden okruh o délce 1,2 kilometru. Pojede se na něm páteční prolog mužů,“ uvádí předseda organizačního výboru Petr Honzl.

Přijely už i televize

Pořadatelé zasněžují od poloviny prosince, osm děl vyrobilo okolo pětadvaceti tisíc kubíků technického sněhu. „Chceme vyrábět, co to jde, protože nás čekají další akce,“ upozorňuje Honzl. Na mysli má zejména mistrovství Evropy v biatlonu, které se uskuteční 18. – 24. února.

V areálu vládl čilý ruch i přesto, že byly vánoční svátky. Kromě zaměstnanců novoměstského sportovního klubu a dalších dobrovolníků měli napilno i televizní štáby. Už od úterý se chystají na závody Česká televize a německá ZDF, obě společnosti dorazily s šesti přenosovými vozy.

O Tour de Ski je mezi médii vůbec velký zájem, jen na novoměstské závody se akreditovalo 180 novinářů, fotografů nebo komentátorů.

Závodníků se přihlásilo na půl druhé stovky, do Tour de Ski zasáhnou reprezentanti z osmnácti zemí.

„Favoritů na celkové vítězství bude více, mezi ženami to jsou Virpi Kuitunenová, Marit Björgenová nebo Astrid Jacobsenová. Mezi muži Tobias Angerer, Axel Teichmann, Roman Legkov, Peter Northug a Lukáš Bauer,“ tipuje šéf Tour de Ski Jürg Capol.

INFOGRAFIKA: Program Tour de Ski

Vše o Tour de Ski: zdarsky.denik.cz/ski