Třiadvacetiletá závodnice z Benátek nad Jizerou na dlouhé dráze nestačila jen na hvězdnou Sáblíkovou a její juniorskou sparingpartnerku Andreu Jirků. Z Vysočiny tak odjížděla s bronzem za víceboj.

„Byla to zábava a trénink, je zajímavé sklouznout se po letech na rybníku,“ líčila skromně Novotná. „Jsem spokojená, protože mě longtrekaři chválili,“ usmívala se. Přitom brusle s dlouhými noži obula po mnoha letech.

Na sprintové trati 500 metrů dokonce dokázala zajet na setinu stejný čas jako Jirků (45,26 s). Na Sáblíkovou ztratila přes dvě vteřiny.

„Katka jela hodně dobře, hlavně na pětistovce mě překvapila,“ ocenila výkony soupeřky slavnější Sáblíková.

Na distancích 1500 a 3000 m už Novotná ztratila víc. „Martina by na mě v short tracku taky neměla šanci, musela by se učit jezdit zatáčky,“ podotkla Novotná.

„Mám rezervy, protože styl bruslení je úplně jiný než při short tracku. Kdybych se připravovala, určitě by to bylo ještě o něco lepší,“ tvrdila Novotná.

„Musela by na dlouhých nožích jezdit minimálně tři týdny, aby si na ně zvykla,“ líčil její trenér Jindřich Pařík.

„V bruslích je velký rozdíl. V odrazu i dynamice pohybu. Long track a short track spojuje jenom led, jinak jsou to jiné sporty. Jako bychom srovnávali badminton a squash,“ nabídl příklad Pařík.

Novotná na dlouhých nožích před jedenácti lety začínala, pak ale kvůli mizerným podmínkám pro klasické rychlobruslení přešla k dynamickému short tracku, který se dá trénovat i na zimních stadionech. A v nové disciplíně to dotáhla až na turínskou olympiádu, kde skončila na 500 m šestá. Česká jednička má i juniorské světové stříbro a seniorský evropský bronz.

„Bylo to krásné svezení, jen kdyby nebyla taková zima,“ říkala Novotná po závodech pod širým nebem.