„Na podzim roku 2006 mě od jejího vrcholu dělilo asi 200 metrů. V našich podmínkách několik minut, v podmínkách osamocení na osmitisícový hoře taky celá věčnost. Samozřejmě že mě ty kroky, který chyběly k úspěchu, leží v hlavě dodnes, a zvlášť poslední dobou nenechají spát. Takže návrat!“ oznámil na svých webových stránkách Jaroš.

Nová expedice novoměstského horolezce se uskuteční v dubnu a květnu. Spolulezcem bude Jarošovi rovněž osmitisícovkami otřískaný horolezec Zdeněk Hrubý.

„Na Daulu polezeme klasickou cestou expedičním stylem. Chtěli bychom postavit postupové tábory. Po aklimatizaci se o vrchol pokusíme alpským stylem východní stěnou,“ uvedl Jaroš.

Dhaulágiri ale není jediným letošním cílem lezce, který má na svém kontě již šest osmitisícových vrcholů včetně nejvyšší hory světa, Mount Everestu.

„Při expedici na Dhaulágiri 2006 jsme měli pořád na očích Annapurnu (8047 m). Ta leží poměrně blízko, a to samozřejmě nahrává myšlence na kombinaci,“ připustil horolezec. O Annapurnu se dvojice českých lezců pokusí alpským stylem.

Člověk míní, život mění. A tak z Radka Jaroše není zahradní architekt, jak chtěl, ale profesionální horolezec.

Loni se Jaroš pokoušel o zdolání K2. Neúspěšně. Při budování základního tábora si kamenem nešťastně rozdrtil prostředníček pravé ruky, a s výstupem byl konec.

„V horách je mezi úspěchem a nezdarem jen tenká čára,“ řekl loni Jaroš. A jeho „zlatý“ sen? „Všech čtrnáct osmitisícovek. Koruna Himálaje!“ nechal se slyšet horolezec.

Osmitisícovky Radka Jaroše

1998 - Mt. Everest
2002 - Kanchenjunga
2003 - Broad Peak
2004 - Cho Oyu
2004 - Shisha Pangma
2005 - Nanga Parbat