Fučík je tomu ochoten obětovat všechno. Tedy i jarní mistrovství Evropy v dlouhém bazénu v Eindhovenu (19. - 23. března) i mistrovství světa v Manchesteru (9. - 13. dubna) v krátkém bazénu.

„Na mistrovství světa nejsou vypsaná nominační kritéria, kvalifikanti vzešli z kontinentálních šampionátů,“ upozorňuje Fučík a dodává: „Já jsem v prosinci v Debrecenu skončil na polohové stovce desátý. Kritéria být ve finále splnil jen Jirka Jedlička, ale do Manchesteru nakonec nepojede nikdo.“

Akce v nizozemském Eindhovenu ho příliš neoslovuje, přestože limit na 200 m polohově (2:04,76) je jednoznačně v jeho silách. Loni plaval už o 26 setin lépe.

„Je málo času, nestačil bych se stoprocentně připravit. Chci se soustředit na Peking. Tak tři měsíce hodlám trénovat a potom zkusím zaplavat limit,“ vzkazuje česká polohovkářská jednička.

Trenér jihlavského klubu JPK Axis Petr Ryška se však domnívá, že by evropský šampionát zkusit měl. „Myslím, že by obě akce dokázal skloubit,“ říká a k olympijským hrám dodává: „Věřím, že Tomáš ale limit do Pekingu (2:04,26) splní.“

Fučík má momentálně za sebou třítýdenní soustředění v Jihoafrické republice. „Byli jsme v menším, asi patnáctitisícovém středisku Margate. Kemp měl objemový charakter, posilovna a plavání. Kolik kilometrů? Asi sto pětasedmdesát,“ usmívá se. Úctyhodná porce.