Čeští biatlonisté na právě skončeném mistrovství světa ve švédském Östersundu nezanechali špatný dojem, ale chyběl jim výraznější výsledek v podobě medaile. O ten se pokusí v Novém Městě na Moravě.

 

Složitý přesun

Cestu ze Skandinávie však neměli jednoduchou. „Naši reprezentanti se přesunuli z Östersundu v neděli leteckým speciálem do Prahy hned po štafetě mužů a z ní se hned vydali do Nového Města. Jsou tu v plném složení jako na mistrovství světa, teď už jen zbývá vyřešit tajenku obsazení jednotlivých závodů,“ předesílá předseda Českého svazu biatlonu Václav Fiřtík.

V pondělí si už na tratích někteří zatrénovali, ovšem na vypůjčených lyžích. „Materiál byl, stejně jako trenéři, ještě na cestě. Do speciálu se totiž vešlo jen patnáct lidí,“ vysvětluje Fiřtík.

Evropský šampionát zahájí zítra vytrvalostní závody, zejména mezi muži bude o nominaci velký boj.

„Jistotu startu má Tomáš Holubec, který nebyl v Östersundu. Dále asi pojedou Roman Dostál a Jarda Soukup. Máme kvótu čtyř závodníků, poslední místo obsadí buď Zdeněk Vítek, nebo Michal Šlesingr,“ tipuje Fiřtík a dodává: „Ale bude záviset na posledním slovu trenéra Vlasty Vávry i na pocitech závodníků.“

K dalším favoritům kromě Čechů budou patřit Norové Lars Berger a Stian Eckhoff, Polák Tomasz Sikora, Rus Maxim Maksimov.

 

Berger a další

„Bergera už jsem tady viděl divoce parkovat,“ usmívá se ředitel závodu Vlastimil Jakeš a pokračuje: „K dalším favoritům budou patřit Bělorusové, kteří přijedou v sestavě z Östersundu, kde získali stříbro ve smíšených štafetách, a v závodech žen Ukrajinky, které mají ze štafety žen stříbro.“

Muži pojedou 20 km (5 okruhů o délce 4 km), ženy a junioři 15 km (5 x 3 km), juniorky 12,5 km (5 x 2,5 km).

Pořadatelé tratě upravovali až do včerejška. „Základ je ledový, na něj jsme navozili vrstvu deset až dvacet centimetrů nového technického sněhu,“ říká Jakeš.

„Některé úseky zůstaly po Tour de Ski v dobrém stavu, ale v modříňáku (modřínový les – pozn. autora) jsme trať museli obnovit. Celkem jsme rozvezli dva tisíce kubíků sněhu,“ doplňuje šéf traťařů Stanislav Buchta.

česká nominace

Muži: Michal Šlesingr, Zdeněk Vítek, Jaroslav Soukup, Roman Dostál, Ondřej Moravec, Tomáš Holubec.
ženy: Zdenka Vejnarová, Magda Rezlerová, Zuzana Tryznová, Barbora Tomešová, Miroslava Špácová.