Z Vítkových přemožitelů ve Švédsku dnes na startu nebude nikdo, Šlesingra porazili jen osmý Bělorus Valjullin a devátý Ukrajinec Deryzemlja.

„Každý závod je ale jiný,“ mávne rukou Šlesingr a dodává: „Já se necítím moc v pohodě, ale v nástřelu se mi dneska dařilo. Uvidíme, jak to bude zítra. Místní střelnice je dost větrná.“

Na největší esa svého týmu pochopitelně sází i trenér Vlastimil Vávra. „Samozřejmě sledujeme prognózy počasí. Bohužel nejsou moc příznivé, má se dost oteplovat. Podle toho jsme nasadili naše závodníky. Zdeněk Vítek poběží v prvním sledu, Michal Šlesingr ve druhém, Tomáš Holubec ve třetím a Jarda Soukup ve čtvrtém,“ sype z rukávu nominaci.

Právě posledně jmenovaný český biatlonista bude mít zřejmě nejtěžší podmínky.

„Co se dá dělat, musíme se s tím nějak poprat. Počasí si holt nevyberete,“ posteskl si Soukup.

„Tratě jsou dobře připravené, ale budou se postupně rozbíjet a hrabat. To nevyhovuje Michalovi, ale Zdeněk byl ve Švédsku lepší. Tomáš Holubec je zase skvělý střelec,“ zdůvodňuje Vávra nasazení na jednotlivé úseky.

Největší soupeři? „Norové Berger a Eckhoff, po nevydařeném mistrovství světa si bude chtít spravit chuť Polák Sikora. Pozor na Deryzemlju, zvlášť na jeho střelbu,“ poukazuje Vávra.

V Novém Městě je i další skvělý střelec, Rus Maxim Maksimov, ale bronzový medailista z vytrvalostního závodu z Östersundu se představí až v pátečním sprintu.

Právě (ne)úspěch na střelnici bude alfou a omegou závodu. „Běh bude důležitý, ale ve vytrvalostním závodě je klíčová střelba. Trestná minuta za ránu mimo je moc, těžko se maže,“ souhlasí Šlesingr.

středeční program
09.00 vytr. závod mužů (20 km)
10.20 vytr. závod juniorů (15 km)
13.00 vytr. závod žen (15 km)
14.20 vytr. závod juniorek (12,5 km)

Šlesingr: Rozhodne se na střelnici


Nové Město na Moravě - V loňské sezoně vylétl jako kometa. Na mistrovství světa v italské Anterselvě získal ve vytrvalostním závodě bronz, ve sprintu dokonce stříbro. Očekávání byla tedy letos veliká.

Letohradský rodák Michal Šlesingr ve švédském Östersundu medailové pozice neobhájil, ale rozhodně se na světovém šampionátu neztratil.

„Ve stíhačce jsem byl pátý, ve sprintu šestý, v dlouhém závodě desátý. Vím, že když mi loni zacinkala dvakrát medaile, tak se to může někomu zdát málo. Ale já jsem se třemi umístěními v desítce spokojený. Letos mi to moc neběhá, takže výsledky jsou trochu nad očekávání,“ říká realisticky Šlesingr.

V Östersundu vám medaile těsně utekla, spravíte si chuť v Novém Městě na Moravě?
(smích) Rád bych, ale vyloženě v pohodě nejsem. Po mistrovství světa ve Švédsku se cítím unavený. Jak po massáku (závod s hromadným startem – pozn. autora), tak po náročné cestě.

Proč tedy budete startovat hned v úvodním vytrvalostním závodě a nepošetříte trochu síly?
Ono to v podstatě tak bylo domluvené. Jenže předpovědi počasí nejsou příznivé a má se výrazně oteplovat…

Vy jste typologicky dynamický běžec, takže rozbředlé tratě vám asi moc nenahrávají?
Ano, a právě proto jsme se rozhodli, že individuální závod tedy absolvuju. Prognózy jsou totiž horší a horší. Skutečně nemám rád hrabavé tratě, přestože tady jsou velmi dobře připravené. Když mi ale sedne střelba, tak by nějaký pěkný výsledek mohl přijít.

Někteří vaši kolegové z reprezentace si novoměstskou střelnici vyzkoušeli už loni na Evropském poháru. Vy jste tenkrát nezávodil, co jí říkáte?
Při střelbě je postrachem vždycky vítr. Nejen síla, ale i směr. Záleží, odkud fouká. Pochopitelně výhodnější budou krajní stavy, ale nemusí to být pravidlo. Když bude foukat zleva, tak se bude vítr nárazem do bariéry u nižších stavů točit, a to může udělat pěknou paseku. Je větrná, dneska při nástřelu však žádný extrém nebyl. Dařilo se mi a doufám, že to vydrží i při závodě.

Rozhodne v dlouhém závodě střelba?
Určitě. Důležité bude zastřílet za nula nebo maximálně za jedna. Trestná minuta se stahuje těžko, zlikvidovat dvě nebo tři bude takřka nemožné.