„Byl to hodně těžký výstup. Cesta nahoru byla strašně dlouhá a náročná. Podmínky ve stěně a od druhého výškového tábora byly moc těžké,“ řekl Jaroš přes satelitní telefon Českému rozhlasu Region.

Výstup provázely zvraty počasí, sluníčko se střídalo se sněžením a vichřicí. Česká výprava nebyla daleko od tragického konce. „Zdeněk asi ve výšce 7900 metrů spadl, naštěstí jen nějakých padesát sto metrů,“oddechl si Jaroš.

Podobné štěstí ale neměl jeho španělský kolega. Jaroš dvěma lezcům z Pyrenejského poloostrova při sestupu pomáhal. „Sto metrů od druhého výškového tábora se jeden z nich zřítil a zahynul. Bylo to moc smutné,“ popisoval.

Smrt Španěla nebyla jediným problémem, se kterým se české duo setkalo. Jaroš s Hrubým teď kvůli omrzlinám řeší, jestli vůbec vyrazí pod Annapurnu, jak původně plánovali. „Když jsem pomáhal Španělům, byl jsem nalehko oblečený a mám trošku omrzlé nohy. Sestupem do nížiny při přesunu do Káthmándú se omrzliny mohou léčit rychleji,“ neztrácí Jaroš naději.

V sanskrtu jméno Dhaulágiri znamená Bílá hora. Zatímco pro Čechy tento termín konotuje nešťastný dějinný milník, pro novoměstského horolezce nepálská hora znamená půl životní cesty. Chce totiž zdolat všech čtrnáct osmitisícovek a zařadit se do prestižního klubu ke čtrnácti dalším borcům, kterým se jedinečná „kolekce“ podařila.

--------------

Jarošovy osmitisícovky

1998 - Mt. Everest
2002 - Kančendženga
2003 - Broad Peak
2004 - Cho Oyu
2004 - Shisha Pangma
2005 - Nanga Parbat
2008 - Dhaulágiri