Mistrovství Evropy v silovém trojboji se rozjelo už v úterý, ovšem mužská kategorie do 110 kg, kam Šárik patří, si ve Frýdku-Místku dá dostaveníčko až dnes. Jihlavský borec se netají choutky si úspěch ze „svěťáku“ zopakovat. „Myslím si, že forma je docela dobrá,“ tvrdí Šárik.

Natržený sval

Příprava na letošní vrchol přitom nebyla ideální. Jihlavský silák si přivodil na konci března nepříjemné zranění, které ho vyřadilo i z dubnového mistrovství republiky. „Natrhl jsem si na levé ruce biceps a lékařská zpráva hovořila o šesti týdnech klidu, což se nedalo dodržet. Ale ústupky v tréninku tam musely být,“ popisuje.

Z výpadku vyplývá i menší obava. „Problém může být s technikou, protože jsem letos neabsolvoval soutěž a trénink je něco jiného než závod,“ přibližuje Šárik.

Síla je

Evropský šampionát pro něj začíná v 16 hodin obvyklým vážením a o sto dvacet minut později startuje očekávaný boj, který jako obvykle otevře benčpres. „Chtěl bych zvednout 250 kg,“ plánuje Tomáš Šárik, který si hodně věří na dřep. „Síla zvednout těch 360 kg je, a skvělých by bylo 365,“ přál by si český reprezentant.

Vyladěný by měl být i mrtvý tah. „Nedávno jsem zatáhl 330 kg, což byl takový osobák v tréninku, ale všechno bude záležet na okolnostech,“ ví Šárik.

Role favorita ho trochu děsí

Při nejlepší konstelaci hvězd by prý mohl být součet všech tří pokusů až 960 kg, což by znamenalo vylepšení světového bronzového výkonu o 25 kg. „Kdyby to hodně sedlo, tak by se to mohlo povést,“ míní jihlavský borec.

Tím by určitě zadělal i na další úspěch. „Papírově mě nominace vynesla s 935 kg na 3. místo,“ nastiňuje roli jednoho z favoritů. Před ním jsou s 950 kg pouze Polák a Ukrajinec. „Každý teď čeká, že něco vyhraju, což mě maličko děsí,“ říká Šárik a dodává: „Ale myslím, že by mi to mohlo jít dobře, a pokud jim by se to nepovedlo, mohl by být i titul. Ale to raději nepředbíhejme.“