Důvod? Přetrvávající bolesti zad.

Diagnóza? Není příliš radostná. „Mám vyhřezlou ploténku. Ale to není ten největší důvod, proč nehraju. S ploténkou se dneska potýká kdekdo. Pátý obratel je nestabilní, opotřebovaný. Chrupavka neudrží páteř, což omezuje v pohybu. A bolí to,“ povzdychne si Friedl, wimbledonský vítěz v mixu s Danielou Hantuchovou z roku 2001.

Nucená pauza se protahuje. Vzpomenete si, kdy jste se naposledy postavil na kurt k zápasu turnaje ATP?
Samozřejmě, bylo to v březnu na turnaji v Miami.

Jak vypadá vaše léčba?
Po roce a půl, kdy jsem hrál s bolestmi, to už nejde dál. Tedy na takové úrovni. Teď mám delší pauzu, zkouším zpevnit záda a břicho speciálními cviky. Jenže je těžké naučit se dělat je správně. Musím dosáhnout toho, aby mozek cviky přijal a já je začal dělat automaticky.

Když to zvládnete, budete mít za nějaký čas vyhráno?
To právě nikdo neví. Prognózy doktorů-fyzioterapeutů jsou ale spíš pesimistické. Tři z pěti si myslí, že to nepomůže. Otázkou je, zda mě to bude bolet i bez zátěže.

Vyřešila by problémy operace?
Jestli bolesti nepřestanou, budou se muset záda zpevnit operativně. Jenže nikdo mi nezaručí, že to bude potom OK. Na jaké úrovni a kvalitě budu moct dělat sport, vrcholový sport.

Co k tomu říkají odborníci?
Variant je hodně, nikdo mi však není schopen stoprocentně poradit. Jak říkám, ani operace není záruka. Třeba pan Kolář mi řekl, že už jsme vymysleli, co se dalo, že už mi bohužel není schopen pomoci.

S kým tedy cviky momentálně konzultujete?
Na klinice v Praze v Malvazinkách chodím za jednou terapeutkou, která mě kontroluje, jestli dělám cviky správně. V Hannoveru jsem byl zase na speciální rezonanci, která zjišťuje stav v předklonu a záklonu. Výsledky zkonzultujeme s panem Kolářem.

Můžete být vůbec aktivní? Myslím provozovat nějaký sport?
Chodím často plavat, to pomáhá. Můžu taky vyjet na kole nebo kolečkových bruslích, ale to není taky žádná sláva.

Má, nebo měl, někdo z tenisového okruhu podobné problémy jako vy?
Vyhřezlou ploténku má kdekdo. Vlastně by se dalo říct, že všichni. Ale tohle? I když s něčím podobným kdysi měl problémy Miloš Mečíř.

Co říkají vašim problémům ostatní tenisté?
Hodně se o tom bavím s Frantou Čermákem. Jestli mám přestat, nebo co dál. Je to jeden z lidí, který je mi schopen poradit. Třeba on má vyhřeznutou ploténku ještě více než já. Ostatní o tom pochopitelně vědí, že mě bolí záda.

Nenudíte se?
(hořký úsměv) Je to zvláštní pocit. Po patnácti letech mám zase prázdniny. Léto strávím po dlouhé době v Česku. Odmala jsem byl zvyklý trávit léto po turnajích.

Zajdete občas v Jihlavě na kurty?
Když jsem v Jihlavě, tak se tam motám každý den. Přiznám se, že mě svrbí ruce a občas si zahraju. Nedokážu najednou přestat. Po hodinovém tréninku ale trpím dva tři dny.

Sledujete tenis v televizi?
Občas se kouknu a výsledky samozřejmě pravidelně sleduju. Koukal jsem se na finále v Paříži, ale po dvou setech jsem znechuceně přestal. Nadal nad Feďákem (Švýcarem Rogerem Federerem – pozn. autora) vyhrál až moc jednoznačně. Sledovanost ale jde stranou. Starám se o všední věci a tenis není momentálně na prvním místě.

Zkusme si zahrát na věštce. Posilovacími cviky zpevníte záda a břicho, nebo půjdete na operaci, která vám pomůže. Zase budete moct hrát vrcholově. Co bude ale dál? Body vám vypadávají a žebříčkem klesáte…
Máme takové pravidlo. Když někdo třeba půl roku nehraje kvůli zranění a nemá pochopitelně body, tak se mu počítá náhradní žebříček. Každé pondělí vychází od ATP nový žebříček a po dobu tří měsíců se zprůměruje postavení ve všech týdnech od doby posledního zápasu.
Tenhle žebříček potom dostaneme na osm turnajů jako ochranu. Je tedy šance vrátit se nahoru. Mně by na grandslamy a některé větší turnaje stačit měl. Je tady ale jedna podmínka. Jakmile začnu zase hrát, musím těch osm turnajů do devíti měsíců vypotřebovat. Jinak mi propadnou.

Kdo je Leoš Friedl
narozen: 1. 1. 1976 v Jindřichově Hradci
bydliště: Dušejov u Jihlavy
držení rakety: pravák
klub: TK Spartak Jihlava
úspěchy: vítěz 15 turnajů ATP, v roce 2001 vyhrál v mixu Wimbledon (se Slovenkou Danielou Hantuchovou)