„Jsem ještě unavená, dostávám se z toho,“ hlásila včera dopoledne. Společně s hvězdnou parťačkou Martinou Sáblíkovou si dojela pro bronz v časovce dvojic, sama pak dojela sedmá.

Ale nejvíc 18letá závodnice překvapila v sobotním závodě s hromadným startem. Při svém prvním startu v pelotonu dlouho sahala po medaili. Nakonec jí unikla až v závěrečných metrech v ulicích Jindřichova Hradce.

Převažovalo v ní zklamání z „brambor“, nebo spíš radost z výkonu? „Se čtvrtým místem jsem moc spokojená, měla jsem za úkol držet se v nějaké větší skupině a dojet do cíle. Ani nevím, kde se to ve mně vzalo, nečekala jsem, že se budu držet třeba Machačové (v cíli druhá – pozn. aut.),“ culila se po závodě, který Sáblíková kvůli křečím nedokončila.

Na bronz jí nakonec chybělo 15 vteřin. „Na víc jsem neměla, na konci jsem toho měla plný brejle, sáhla jsem si až na dno,“ přiznala. Aby taky ne. Ani v přípravě takovou porci kilometrů ještě nepolykala. „V tréninku jsem jela maximálně 95 km, tady se mělo jet podle jednoho rozpisů 97, ale nakonec nám pořadatelé řekli, že se pojede 117,“ líčila nemilé překvapení.

Od specialistek silničářek se při své premiéře učila přímo na trati. „Koukala jsem, jak projíždí zatáčky, snažila jsem se je kopírovat. Dávala jsem si bacha, abych se do něčeho nepřimotala. Juniorky, které s námi absolvovaly čtyři kola, jezdí dost ostře. Třeba Katka Erbanová měla pád hned v prvním kole,“ připomněla problémy juniorské rychlobruslařské naděje.

Takový výsledek nečekal ani trenér Petr Novák. „Pochválil mě, i když byl trošku zklamaný, že nebyla medaile. Ale věděl, že bylo lepší dojet v pořádku, než v závěru riskovat,“ dodala. Na kole rozhodně neseděla naposledy. „Bereme to jako tréninkový prostředek, hodně mi prospívá, že na kole jezdíme,“ líčí juniorská mistryně světa na 3000 metrů.

I když má za sebou cyklistický vrchol sezony a na novoměstském gymnáziu úspěšně zakončila třetí ročník, u vody neleží. Zatímco kouč Novák teď doprovází Sáblíkovou do Itálie na cyklistické mistrovství Evropy do 23 let, Jirků se zbytkem Novis Teamu na začátku týdne odcestovala do krkonošského Harrachova na týdenní soustředění.

„Ve čtvrtek všichni budeme na dálku fandit. Martina má před každým závodem úžasnou motivaci, šance na medaili určitě je,“ říká Jirků bez váhání.