Masovému startu 2400 závodníků se reprezentant pražského TRIEXPERT Teamu Tomáš Bednář vyhnul. Úvodní 3,8 km dlouhou plaveckou část odstartovala kategorie „profi“ už z vody, kdežto zbytek startovního pole se musel do vody teprve protlačit.

„Nás padesát mělo náskok, ale já jsem nejspíš odstartoval ze špatného místa, protože jsem si nechal uplavat čtyřčlennou skupinku,“ popisuje jihlavský závodník. „Plaval jsem sám, a pak se na mě natáhlo patnáct dalších. Je to škoda, mohlo to být o nějakou tu minutku lepší,“ dodává.

Skvělá atmosféra

Parádně si naopak počínal na kole, které příliš v oblibě nemá. Za vytrvalého deště a při pouhých 14 stupních Celsia si poradil s rovinatou pasáží kolem jezera i několika nepříjemnými stoupáními.

„S kolem jsem maximálně spokojený. Povedlo se mi to,“ těší hvězdu pražského TRIEXPERT Teamu, která si pochvalovala i fantastickou atmosféru kolem celého závodu. „Hlavně jeden kopec, který měl asi 2,5 kilometru, byl obsypaný lidmi, kteří fandili jako na Tour de France, což bylo skvělé, to mi pomáhalo,“ popisuje.

Bednář odolal i hrozivým sjezdům. „Bylo mokro, takže to bylo hodně nebezpečné,“ komentuje. „Když jsem dojel do depa, mrknul jsem se na maximálku, a když na mě vykoukla rychlost 107, kterou jsem ještě nikdy v životě nejel, tak jsem byl hodně vyjukaný. Kdyby nepršelo, mohlo se tam dát jet ještě rychleji,“ kroutil nevěřícně hlavou.

Dostavila se krize

Po druhém dějství byl český reprezentant na 12. příčce, ze které chtěl v maratonském úseku atakovat umístění v první desítce. „První dvě kola byla v pohodě, ale ve třetí desítce se dostavila krize. Asi tři mě pak v tom posledním kole předběhli,“ smutní Bednář, který proběhl cílovou páskou v čase 9:13:15, což znamenalo 14. místo.

„Bylo to rozjeté na desítku, ale po těch sedmi hodinách se podepsal ten náročný program,“ ohlíží se Bednář za třemi dlouhými a jedním polovičním triatlonem, které absolvoval během 25 dnů.

Skvělá služba

Hned po doběhnutí do cíle, ve kterém se ocitl jako první Švýcar Ronnye Schildknecht (8:16:05) a česká jednička Petr Vabroušek s časem 8:53:05 jako šestý, se chopili českého závodníka zdravotníci.

„Měl jsem zvýšenou teplotu, točila se mi hlava a byl jsem bledý, takže jsem hnedka skončil na kapačkách a dostal magnesium a glukózu,“ přibližuje skvělou službu, po níž regenerace pokračovala. „Zašel jsem si do vířivky a na masáž. Když máte takový servis, člověk se z té únavy dostane mnohem dřív,“ dodává.

Z konečného 14. místa byl trošku zklamaný. „Zvládnout to o deset minut rychleji, byla by z toho desítka,“ říká Tomáš Bednář. „Ale těší mě, že jsem si ověřil, když zajedu dobře kolo, tak se mohu s tou druhou desítkou měřit,“ dodává.