VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fučík chce rekord a doufá v semifinále

Praha/Jihlava - V české plavecké nominaci na olympijské hry v Pekingu nebude chybět ani zástupce z Vysočiny.

1.8.2008
SDÍLEJ:

Tomáš Fučík by se v závodě na 200 m polohově rád dostal do semifinále, jeho cílem však je zaplavat český rekord, a to i ve znakařské stovce. „Pokud Tomáš zaplave čas podle svých představ, nebude řešit, jestli skončí dvacátý, nebo pětatřicátý,“ potvrzuje jFoto: DENÍK/Zdeněk Koza

Plavec jihlavského oddílu JPK Axis Tomáš Fučík splnil limit na 200 metrů polohově a časem 2:03,57 si vytvořil osobní rekord.


S jídlem roste chuť, Fučík touží po zlomení letitého českého rekordu 2:03,07. „Je to můj cíl, když ho zlomím, budu spokojený,“ říká třiadvacetiletý reprezentant, který ve skrytu duše doufá v postup z rozplaveb do semifinále.


Jeho největší den v životě přijde 13. srpna, ale premiéru pod pěti olympijskými kruhy okusí již o tři dny dříve. To se představí na znakařské stovce. „Tady si nic neslibuju, důležité bude sžít se s bazénem a olympijskou atmosférou.“


Pro řadu sportovců je účast na olympijských hrách splněný sen. Jak to bylo u vás před začátkem této sezony, stále ještě sen, nebo cíl?
Olympiáda je skutečně pro sportovce splněný sen. A jak to bylo u mě na jaře? Pořád stále více sen.


Kdy jste začal věřit, že to vyjde?
Při Velké ceně Ostravy (17. až 18. května – pozn. autora), což byl vlastně můj první kontrolní závod. Poprvé jsem šel do něj připravený, neabsolvoval jsem ho z plného tréninku. Byl z toho slušný čas, tak jsem uvěřil, že by to mohlo klapnout. V tom jsem se utvrdil v Portu, kde jsem plaval podobně,

stáhnul jsem dalších osm setin.
A potom přišel den D v Barceloně…
Ještě před tím jsme byli na soustředění v Callele, což je nedaleko Barcelony. Dostal jsem se do pohody, ladil techniku a čerpal síly. Po příjezdu do Barcelony jsem si osahal bazén a další den začínaly závody. Měl jsem skvělý pocit, v podstatě jsem neměl důvod nevěřit, že by to nemělo vyjít.


Co kdyby útok na limit ve Španělsku nevyšel?
Já jsem se speciálně připravoval do Barcelony. Kdybych tam limit nedal, tak bych tu dobrou pohodu ztratil a dost možná bych se do Pekingu nedostal.


Nebylo by předčasné takhle negativně myslet? Vždyť jste měl potom ještě dvě možnosti!?
To ano, závod v Praze a mistrovství republiky. Jenže já mám na velkých závodech větší motivaci jak doma, kde není taková konkurence.


Měl jste na závod sestavený plán, nebo jste plaval, co to dá?
Vycházeli jsme z času z univerziády v Bangkoku, kde jsem si vytvořil osobní rekord, a z Ostravy. Dospěli jsme k tomu, že úkolem je zrychlit první stovku. To se podařilo a přidal jsem i bonus, tu druhou jsem zrychlil skoro o osm desetin.


Počítal jste už, kam by vás mohl vynést čas 2:03,57?
Nestačil by zřejmě asi ani na semifinále. To bych se musel tak o vteřinu zlepšit, konkurence je veliká.


Kde tu vteřinu srazíte?
(smích) Snažím se pracovat na obrátkách a na přechodech z jednoho stylu na druhý, abych ji někde vyhrabal.


Který styl je podle vás klíčový?
Já se snažím získat na prsách a začátku kraulu. Prsa jsou nejpomalejším stylem, na nich se dá hodně získat, ale i ztratit. Proto se do nich snažím vrazit, co jde.


Vy jste původně plaval znak, vyzkoušíte si ho i v Pekingu, to jste mě překvapil!
To sice ano, proto je pro mě důležité, abych právě po znaku nebyl moc unavený.


Kde hledat favority vaší disciplíny 200 metrů polohově?
Jednoznačně Američané, Michael Phelps a Ryan Lochte

.
Co další plavecká velmoc, Australané?
Na medaili žádný z nich určitě nedosáhne. Phelps plave někde okolo 1:54,80, Lochte 1:55,00. Těmhle dvěma nebude konkurovat nikdo. Mým osobním typem je, že třetí skončí Maďar Laszlo Cseh, který je schopen dát dvoustovku za 1:57,00. Na finále na mistrovství světa v Melbourne stačilo 2:01, teď bude asi potřeba čas stlačit pod dvě minuty. To ale dokáže na světě jen hrstka plavců.


Myslíte, že se dá čekat nový světový rekord?
Jsem přesvědčený, že na devětadevadesát procent padne.


Bude finále dramatické?
Jen mezi Američany. Jenže Lochte čtvrt hodiny před tím poplave finále na dvoustovku znak, kde drží světový rekord. Takže to Phelpsovi usnadní.


Jedním ze žhavých témat je, zda Michael Phelps překoná rekord Marka Spitze z olympiády v Mnichově z roku 1972, kde získal sedm zlatých. Co na to říkáte vy?
Michael bude startovat v pěti individuálních startech a třech štafetách. Získat osm zlatých medailí bude pro něj hodně těžké. Reálné to je, klíčové pro něj bude vyhrát dlouhou polohovku nad Lochtem, a hlavně stovku motýla. To je totiž jediná disciplína, v níž nedrží světový rekord, a v Pekingu ji poplave.


Nemáte obavy z aklimatizace?
Začne už čtrnáct dní před startem. Nejdříve v Hongkongu (Fučík tam odletěl minulou sobotu – pozn. autora). Mám to vyzkoušené z loňska v Bangkoku, časový posun je stejný, šest hodin. Tak za pět dní by to mělo být v pohodě. Loni v Melbourne to bylo horší, aklimatizace trvala deset dní.


Říká se, že časový posun dopředu je náročnější než dozadu. Souhlasíte?
Nemůžu posoudit, protože v Americe jsem ještě nikdy nebyl. Pravda ale je, že všichni to říkají.


Dalším aktuálním tématem je smog…
Co vím, tak plavecký bazén je krytý. Pro nás plavce by to nemělo znamenat nic zvláštního. Když jde člověk závodit, musí se vyrovnat se vším. Podmínky budou stejné. Při fasování věcí jsem si však všiml, že součástí výbavy je i rouška.


Co čínská kuchyně?
V olympijské vesnici snad bude český kuchař. Ale co bude v Hongkongu, to je jedna velká otázka. Na druhou stranu, já když mám hlad, tak sním skoro všechno. Nevidím v tom problém.


Užijete si slavnostního zahájení?
Rád bych ho viděl.

Plavecké soutěže začínají devátého srpna, další den plavete stovku znak, o další tři dny později polohovku na dvě stě metrů. Budete mít svou účast brzy za sebou, plánujete podívat se na jiné sporty?
Přesně tak. Volný čas budu mít až po polohovce a v Číně zůstáváme až do třiadvacátého srpna. Rád bych navštívil co nejvíce sportů. Určitě si zajdu na atletiku, ale půjdu podpořit i ostatní kolegy.

Těšíte se do olympijské vesnice a na život v ní?
Myslím, že to bude fungovat podobně jako loni na univerziádě. Nemám s takovýmhle kosmopolitním životem problém. Poznám spoustu nových lidí a doufám, že bude ve vesnici vládnout dobrá atmosféra.

200 metrů polohově Tomáš Fučíka

Motýlek
Základem a jediným úkolem je rozjet to rychle a na padesáti metrech otáčet zadarmo, s co nejmenším úsilím. Jak delfín vyčerpá, je někde něco špatně.


Znak
Je nutné se dostat do tempa během prvních pěti záběrů a ve druhé pětadvacítce ho ještě vystupňovat. Pořád ale platí, že po stovce by plavec neměl být moc vyčerpaný.


Prsa
Tady se láme chleba. Já osobně plavu tak, že do prsou dám veškeré zbytky sil. Důležité je dobře na kraula obrátit a na vůli to dojet.


Kraul
To už je od prvních metrů strašná bolest. Jde o to vyždímat se a najít z nějaké rezervy další síly. Záleží dost, jestli člověk plave sám, nebo má s někým kontakt. Mně to osobně pomáhá, víc se vyhecuju. Ale bolest je to velká.

Kdo je Tomáš Fučík

Narozen: 23. 5. 1985 v Třebíči
Bydliště: Stařeč u Třebíče
Klub: JPK Axis Jihlava
Největší úspěchy: 10. místo na 100 m polohově na ME v Helsinkách (2006) a Debrecenu (2007), splněný limit na 200 m polohově na OH v Pekingu (2:03,57). Držitel pěti českých rekordů - krátký bazén, 50 m znak: 25,14, 100 m znak: 54,05, 100 m polohově: 54,90. Dlouhý bazén, 50 m znak: 26,73, 100 m znak: 56,54.
Autor: Pavel Mikeš

1.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Inženýři bezpečnosti práce a ochrany zdraví 20 450 Kč Inženýři bezpečnosti práce a ochrany zdraví inspektor / inspektorka BOZP zdvihací zařízení. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Bližší informace k VŘ, vzor žádosti a vzory dalších dokumentů viz. odkaz: http://www.suip.cz/volna-mista-1/oznameni-o-vyhlaseni-vyberoveho-rizeni-na-sluzebni-misto-inspektora-bozp-zdvihaci-zarizeni/. Pracoviště: Státní úřad inspekce práce - obl.inspektorát práce pro jihočeský kraj a vysočinu, třída Legionářů, č.p. 4181, 586 01 Jihlava 1. Informace: Podatelna, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 18 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního automobilu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň - zajištění firemní logistiky, Požadujeme , - Příslušné doklady a oprávnění (ŘP skup. B nebo C, profesní průkaz - výhodou), - Zodpovědnost, - Samostatnost, - Příjemné vystupování. Pracoviště: Vrtal s.r.o., Znojemská, č.p. 5433, 586 01 Jihlava 1. Informace: Viktor Homola, +420 731 429 478. Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 18 000 Kč Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pracovník/ce v sociálních službách ( pečovatel/ka). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zajištění celodenní péče o seniory, pomoc při denních aktivitách, stravování,hygieně., Požadujeme střední odborné vzdělání v soc. oblasti, popř. základní vzdělání nebo střední odborné vzdělání doplněné kurzem pro pracovníka v soc. službách (lze dodělat během prvního roku zaměstnání). Směnný provoz - 12 hodinové směny od 6.30 do 18.30.. Příplatky za noční, svátky a víkendy. Obec Ždírec leží 12 km od Jihlavy na hlavní autobusové lince Jihlava Polná.. Pracoviště: Domov ždírec, příspěvková organizace, 588 13 Polná. Informace: Miloš Holub, +420 734 238 384. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 200 Kč Přepážkoví pracovníci na poštách Pracovník/ce přepážky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17200 kč, mzda max. 20500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: - vykonávání standardních poštovních služeb na přepážce, - aktivní nabídka služeb smluvních partnerů, - prodej poštovních produktů, služeb, doplňkového zboží a produktů smluvních partnerů, - příjem poštovních poukázek, - příjem poštovních zásilek, , Požadujeme praxi v obchodu (prodejní dovednosti), případně praxi s finančními či pojistnými produkty., Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou.. Pracoviště: Česká pošta, s.p. - pošta třešť, Revoluční, č.p. 20, 589 01 Třešť. Informace: Marie Roháčková, +420 954 362 321.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Řepka odehrál v dresu SK Panthers Čelákovice soutěžní zápas ve čtvrté třídě.
47

Soud projednával obžalobu Řepky. Hrozí mu osm let, k soudu nepřišel

Patrizio Stronati na snímku z semifinále fotbalového poháru MOL Cup mezi FK Mladá Boleslav a SFC Opava v Mladé Boleslavi 26. dubna 2017.
15

Myslel jsem, že si ze mě střílí, říká reprezentační nováček o pozvánce

Znovu zlatý Krpálek. Triumfoval v Cancúnu

Cancún, Vysočina – Ten-hle turnaj se opravdu českým judistům povedl. Na Grand Prix v mexickém Cancúnu jihlavský rodák Lukáš Krpálek vybojoval v supertěžké váze zlato, již dříve odchovanec žďárského juda David Pulkrábek získal životní bronz.

První takové v Evropě. V Jihlavě vzniklo hokejové virtuální tréninkové centrum

Jihlava - Věda ve sportu. Unikátní český projekt zaměřený na trénink a diagnostiku hokejistů mají k dispozici v Jihlavě. Místní HC Dukla se společností SENSE Arena jej slavnostně otevřely na Horáckém zimním stadionu ve čtvrtek 11. října.

Další změna ve FAČR! Vedoucím Sportovně-technického úseku je nově Jiří Kotrba

Změny ve Fotbalové asociaci České republiky pokračují. Novým ředitelem Sportovně-technického úseku se stal Jiří Kotrba. Pod něj bude spadat mimo jiné projekt regionálních fotbalových akademií, úseky grassroots, TOP soutěží či talentované mládeže.

OBRAZEM: Sparta byla pro Jihlavu tvrdým oříškem

Jihlava – Překvapení se nekonalo. Fotbaloví dorostenci FC Vysočina na svém hřišti podlehli pražské Spartě. Starší výběr Jihlavy prohrál 0:3, mladší kolegové neudrželi nadějný výsledek a zápas ztratili v poměru 1:5.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT