V nejvyšších českých horách se na týden utábořili reprezentační basketbalisté. V patnáctičlenném výběru čahounů nového kouče Michala Ježdíka nechybí ani jihlavský rodák Petr Benda.


Třífázové tréninky


Na „seznamovacím“ soustředění před zářijovou kvalifikací na mistrovství Evropy trénují hráči třífázově.
„Program? Začali jsme kondičními tréninky. Každý den dopoledne hodina basketu v hale, pak posilovna, odpoledne turistika,“ popsal denní harmonogram šestadvacetiletý pivot.


K přípravě nepotřebují žádný luxus. Trénují v hale rokytnického Spartaku, který má koše s dřevěnými deskami.
Netradiční novinkou jsou podvečerní výšlapy. „Setkal jsem se tím v přípravě poprvé,“ přiznává Benda.


„Chodíme po horách, každý den minimálně deset kilometrů s převýšením okolo 400 metrů. Nezávodíme, držíme se ve skupině.

Ale šlapeme jen do kopce, dolů už se vezeme, bohatě nám stačí cesta nahoru. Jezdí pro nás mikrobus,“ směje se Benda. „Je to kvůli tomu, aby nás nebolela kolena,“ vysvětluje praktiky přerostlých turistů.


Realizační tým hráčům připravuje na každý den jinou trasu v okolí Rokytnice. „Už jsme byli u i pramene Labe,“ chlubí se hvězda polabského Nymburka, která bydlí na pokoji se Štěpánem Vrublem, svým bývalým spoluhráčem z brněnského týmu A PLUS.


U týmu už funguje staronový trenér Michal Ježdík. „Byl u reprezentace už před panem Hummelem. Jejich koncepce se ale liší, každý trenér má svoji vizi,“ glosuje Benda.


Síla kolektivu


Inovátor Ježdík se zaměřil na vybudování týmového ducha. „Věřit v MY,“ mají hráči na tréninkových rozlišovacích dresech. Tým chce překonat soupeře ve skupině D ne silou jednotlivce, ale kolektivu.


Reprezentanty čeká hned několik přípravných kempů i turnajů. Kolotoč evropské kvalifikace se pak roztočí 3. září.

Češi se postupně utkají doma a venku s Bosnou a Hercegovinou, Velkou Británií a Izraelem. „Skupina bude vyrovnaná, myslím, že šanci na postup mají všichni,“ odmítá jeden z klíčových hráčů reprezentace rozlišovat favority a outsidery. „Ale týmy budeme teprve sledovat.“


Většinu volna strávil Petr Benda s manželkou Marikou a pětiměsíčním synkem Matyášem v Brně. S reprezentačním týmem teď stráví nejspíš celý srpen i větší část září.


„Pokud si mě trenér Ježdík nechá v kádru po celou kvalifikaci, budu se v Nymburku hlásit do služeb až 21. září,“ říká Benda.
Nikdo asi nečeká, že by se Ježdík bez reprezentační opory obešel.