Třiadvacetiletý jihlavský plavec Tomáš Fučík se ve středu postaral o nový český rekord. V polohovém závodě na 200 metrů vyhrál překvapivě svou rozplavbu, ve které vylepšil o dvaadvacet setin sedm let starý výkon Jana Víťazky. Nový nejlepší čas má hodnotu 2:02,85.

Na postup do další fáze to však stejně nestačilo. K účasti v semifinále nakonec třebíčskému rodákovi scházely bezmála dvě a půl sekundy. Po životním výkonu obsadil konečné jednatřicáté místo.

Nejrychlejším mužem rozplaveb byl Američan Ryan Lochte, který zastínil i svého krajana Michaela Phelpse. Ten však po dvou dopoledních světových rekordech, kdy získal v Pekingu další dvě zlaté medaile, zaplaval na jistotu a postoupil z šestého místa.

Ve středečních rozplavbách ve „Vodní kostce“ se v dobrém světle představil i druhý český zástupce. Na znakařské dvoustovce si Květoslav Svoboda vylepšil osobní maximum na 2:03,12. Jenže stejně jako Fučíkovi jeho výkon k postupu nestačil a musel se smířit s šestatřicátým místem.

Janě Klusáčkové, která hájila české barvy mezi kraulařkami v závodě na 100 metrů, se nedařilo. Časem 55,92 skončila ve své rozplavbě až šestá a to stačilo pouze na celkovou jednatřicátou pozici.

Peking ve středu viděl i další světové rekordy. Na 200 metrů prsa se o něj postarala časem 2:22,17 Rebecca Soniová z USA, v kraulařské štafetě na 4x200 metrů se tentokrát blýskla evropská skupina.

Francouzky ze světového rekordu ubraly přes tři sekundy, když poslední členka štafety dohmátla v čase 7:50,37.