Lukáš Krpálek sice odjel do polské metropole s visačkou favorita, ale nic jednoduchého ho tam nečekalo. „Je to judo, stačí chvilka nepozornosti a všechno je pryč,“ dobře ví momentálně jeden z největších talentů na českém tatami.

Svou převahu však dokázal ve všech pěti zápasech, do kterých nastoupil. Vyhrál na ipon ještě před limitem. Na úvod si celkem přesvědčivě poradil s Bulharem Diševem a s Němcem Rollwagem.

Potom ale už přišly těžší duely, ten nejsložitější ve čtvrtfinále s Francouzem Jonasem Savatierem. „Už jsem s ním prohrával na wazari (druhé nejvyšší bodové ohodnocení - pozn. autora), ale podařilo se mi zápas otočit,“ oddechl si.

Náročný souboj ho čekal i v semifinále s Bělorusem Antonem Marculevičem. „Je silově velmi dobře vybavený, to mi moc nevyhovuje,“ řekl Krpálek o soupeři, kterého udolal za 1:29 min.

Zato ve finále ho čekal starý známý, Nizozemec Marvin Huisman. „Letos jsem se s ním potkal už asi třikrát nebo čtyřikrát a pokaždé jsem vyhrál. Věřil jsem si.“ Měl důvod, cestu za zlatem ukončil hned za minutu a půl.

Soupeře drtil osvědčenou taktikou. „Dařila se mi technika sumi gaeši v kombinaci s držením. Dvakrát jsem soupeře na ni hodil a potom ho udržel na zemi,“ pochvaluje si Krpálek.

To pro jeho staršího bratra Michala skončila varšavská cesta už v prvním zápase. Na úvod měl volný los, potom prohrál s Dánem Frederikem Jörgensenem smolně na juko. Dána potom porazil Švéd Markus Nyman, takže Krpálka nevytáhl ani do oprav.

Výsledky - do 100 kg: 1. L. Krpálek (Česko), 2. Huisman (Nizozemsko), 3. Ivanov (Rusko) a Filek (Polsko). Do 90 kg: 1. Liparteliani (Gruzie), 2. Tomasetti (Itálie), 3. Saveljev (Rusko) a De La Croes (Nizozemsko), … M. Krpálek (Česko) vyřazen ve 2. kole.