Hodně černá sezona, kdy BK Jihlava sestoupil z nevídaně vyrovnané druhé ligy až v posledním kole, je pro svěřence trenéra Petra Šilharta minulostí.
Zítra začíná nová kapitola. A jihlavský kouč doufá, že úvod bude vítězný.

„Zvládnout začátek by bylo velmi dobré. Je výhoda začít doma a mít dvě výhry, pak utrhnout nějakou výhru venku, protože si hráči zvednou sebevědomí a má to vliv i na rozhodčí,“ tvrdí šéf střídačky BK Petr Šilhart.

Po roce opět vstoupíte do vod oblastního přeboru. Jsou ambice jihlavského týmu už před startem soutěže ty nejvyšší?
V každém případě. Vždycky je to snaha docílit co nejlepšího výsledku.

A je postupový cíl, vrátit se zpět do II. ligy, reálný?
To se uvidí. Ale určitě nás nečeká nic jednoduchého, protože v soutěži je více týmů, a jak bylo těžké se minulou sezonu udržet, tak bude podobně těžké se dostat znovu nahoru.

Tým jste docela omladili, nebudou chybět zkušenosti?
Je otázka, jak to ti mladší kluci zvládnou. Jediným matadorem v týmu zůstává Pavel Tůma, protože Lukáš Kos už nebude tolik k dispozici. Ale my se i přesto budeme snažit a chtít postoupit. Když to nepůjde, tak chceme být důstojnými partnery v soutěži.

Absence Lukáše Kosa bude asi citelná.
V tom vidím asi největší problém. Lukáš nebude hrát venkovní zápasy a spíše nám vypomůže pouze při nějakých problémech, nebo když by byla možnost postupu. Ta jeho konstituce a celkově to, že byl maximálním univerzálem, nám bude chybět.

Máte za něj vymyšlenou náhradu?
Nechci říkat náhradu nebo náplast, ale z Brna se vrátil Petr Heřmánek, který, když na sobě bude pracovat a získá herní zkušenosti, bude určitě příslibem do budoucna.

Pojďme k tomu nejaktuálnějšímu. Do soutěže vtrhnete v sobotu a v neděli na domácí palubovce. Bezesporu důležitá dvě utkání.
Určitě. Ale my jsme doma hodně silní.

Takže berete jedině dvě vítězství?
Zvládnout začátek by bylo velmi dobré. Je výhoda začít doma a mít dvě výhry, pak utrhnout nějakou výhru venku, protože si hráči zvednou sebevědomí a má to vliv i na rozhodčí.

Jaký?
To mám vypozorované. Rozhodčí na postavení v tabulce hodně nahlíží, takže když hraje první s posledním, jsou více nakloněni favoritovi. Ono je to o psychice a tohle na ně má vliv.

Budete mít v úvodních zápasech k dispozici kompletní kádr?
Bude chybět Ondra Čech a Jakub Král. Tonda Mičan je deset dnů po operaci zlomeného nosu, ale i když nesehnal chránič, chce nastoupit, tak uvidíme. Ale jako podkošového hráče bychom ho potřebovali. Jinak jsme komplet.

V sobotu se v Jihlavě představí Šlapanice, co víte o soupeři?
Oni se spojili s IVES Brno a je to teď takový béčkový tým. Jinak je těžké najít si nějaké informace. My se ale budeme snažit hrát svou hru. Zařídíme se podle toho, až je uvidíme. I když to v sobotu bude trochu komplikované.

Proč komplikované?
Já jsem bohužel pracovně mimo Jihlavu, takže to povede Jakub Král a pomáhat mu bude pan Háj. Ale kluci jsou připravení a měli by to zvládnout.

V neděli proti Žabovřeskám už bude tým v plné síle? Tedy i s vámi?
Ano. Tenhle zápas bude taky náročný, protože za rezervu nastoupí určitě mladí, rychlí kluci. Ale jak jsem už říkal, my jsme doma docela silní a chceme vyhrát.

VÍKENDOVÝ PROGRAM:
Sobota:
BK Jihlava – Šlapanice (19.00)
Neděle:
BK Jihlava – Žabovřesky B (12.00)
Hraje se v hale SMJ – ulice E. Rošického.