„Kromě čtyř českých olympioniků (Květoslav Svoboda, Michal Rubáček, Tomáš Fučík a Sandra Kazíková – pozn. autora) se na startu představí i závodníci ze Slovenska, Rakouska a Maďarska,“ láká ředitel závodu Petr Ryška.

Ze startovního pole budou vynikat především Slovák Luboš Križko, semifinalista z OH na stovku znak a medailista z letošního ME na 50 m znak, a Rakušan Sebastian Stoss. Ten v Pekingu skončil sedmnáctý na znakařské dvoustovce a v té samé disciplíně byl na mistrovství Evropy v Eindhovenu pátý.

„Znakařské mužské tratě budou asi vůbec ozdobou letošního Axis Cupu, neboť na dvoustovce znak poplave i současný držitel českého rekordu Květoslav Svoboda. Zajímavý bude i souboj na sto metrů motýlek mužů, kde se olympionik a český rekordman Michal Rubáček ze Znojma utká s plzeňským Janem Šeflem. To je bronzový medailista z juniorského mistrovství Evropy,“ prozrazuje Ryška.

Největší ozdobou v závodech žen bude zřejmě zkušená kraulařka Sandra Kazíková. V Pekingu zaplavala pěkný nový český rekord na 50 m volný způsob.
Početné zastoupení bude mít i jihlavský klub JPK Axis. „Na startu by se měli objevit všichni nejlepší včetně Tomáše Fučíka, který poplave prsařské tratě. Na nich se utká především se svým klubovým kolegou Ondřejem Smetanou a Maďarem Dávidem Szelem.O medaile by se měly také poprat Barbora Picková a Nela Čermáková,“ předpovídá Ryška.