A patrné bylo už od předzápasového představování i to, komu jihlavské publikum ve vyprodané hale na Rošického ulici fandí. Sympatie si vysloužili hráči pětinásobného českého šampiona z Nymburka v čele s jihlavským odchovancem Petrem Bendou.

Kvůli němu všichni jeho spoluhráči nastoupili s jeho číslem – čtyřkou – „vytetovanou“ provizorně fixou na rameni. A činil se i sám Benda. Z prvního poločasu odehrál čtrnáct minut. Než jej vystřídal Chán, stačil zatížit konto soupeře osmi body.

Opava se ale přes narůstající skóre nedala lacino. Precizní zónovou obranou se snažila eliminovat nymburské útoky. Jenže… „Pokud se nám bude dařit střelba, nebude co řešit,“ říkal před utkáním Benda.

A Nymburku se střelecky opravdu dařilo. Jen v prvních dvou čtvrtinách zaznamenali jeho hráči 5 trojek z 8 pokusů. Diváci se nenudili. Každý atraktivní okamžik odměnili diváci bouřlivým aplausem. Třeba když na konci druhé čtvrtiny Američan Gray zablokoval o hlavu vyššího opavského Šošku.

Aspoň v jedné kategorii hosté z Opavy vyhráli. Nejhezčí smeč utkání předvedl po Czudkově nezištné přihrávce křídelník Pumprla.

Rozdíl mezi lídrem a předposledním týmem tabulky se nakonec rozrostl až na konečných 34 bodů. „Byl to dobrý zápas pro fanoušky, protože viděli prvoligový zápas. Taková propagace basketbalu je skvělá věc. Na utkání bylo vidět, že máme kvalitnější kádr, i tak nás ale Opava donutila k třiadvaceti ztraceným míčům,“ složil poklonu soupeři izraelský trenér Nymburka Muli Katzurin.

NYMBURK – OPAVA 90:56

Čtvrtiny: 24:13, 51:29, 72:43, 90:56. Nejvíce bodů: Gray 19, Benda a Slezák 10 – Štec 15, Kratochvíl 9. Rozhodčí: Zachara, Galajda, Hošek. Trestné hody: 14/19 – 7/13. Fauly: 17:21. Trojky: 10:3. Diváci: 350 (vyprodáno).

Nymburské hvězdy v Jihlavě? Jen za večeři

Středeční ligová basketbalová podívaná stála spoustu úsilí. A nešlo jen o samotný duel 32. kola Mattoni NBL mezi Nymburkem a Opavou. Největším problémem bylo zápas vůbec do Jihlavy dostat.

Co všechno přípravy zápasu obnášely? Nejdřív se zástupci BK Jihlava museli domluvit s Nymburkem. Opavy se to vůbec netýkalo, protože ta je hostujícím týmem.

Zástupci spolupořádajícího BK Jihlava museli vyjednat výjimku od Asociace ligových klubů. „Zápas by se tu jinak kvůli nedostačujícím rozměrům haly a chybějícímu zázemí ani hrát nemohl,“ upozorňuje organizační pracovník BK Jihlava Martin Háj.

Se žádostí o ligový zápas uspěli Jihlavští až ve druhém roce snažení. „Obeslal jsem všechny kluby Mattoni NBL , ale ozvaly se jen tři. Z toho Pardubice a USK Praha mi odpověděly ze slušnosti, že nemají zájem,“ lituje Háj.

„Na přípravách děláme od začátku v pěti lidech, navíc nám včera pomohlo pár kluků z našeho klubu,“ bilancoval Háj. „Museli jsme tomu obětovat spoustu volného času, protože to všichni děláme při zaměstnání.“

Aspoň propagaci měli ulehčenou. Kapacita 350 míst předem zaručovala, že se po lístcích jen zapráší. Stejně v publiku převládali členové jihlavského klubu. Kvůli malému hledišti se do haly široká sportovní veřejnost prostě nedostala.

Nikdy v historii jihlavského basketbalu se tady nejvyšší soutěž nehrála. A ještě dlouho nebude. Jihlavské áčko loni sestoupilo ze třetí nejvyšší soutěže a snaží se vyškrábat zpátky.

Žádné speciální požadavky tým nymburských hvězd neměl. „Chtěli jen zaplatit večeři, ale z té nakonec stejně sešlo, protože to mají kousek domů,“ prozradil jihlavský sekretář.

Atraktivní basketbalová podívaná vyšla podle plánu. Zátěž při směčování dlouhánů vydržely i koše. „Kdyby ne, to by byl průser,“ odtušil Háj.