Martin Prokop v Polsku nevyhrál. Přesto může mít velkou radost i z druhého místa. Body za toto umístění mu totiž stačily na to, aby v průběžném hodnocení juniorského šampionátu v rallye poskočil do čela.

Vítězem soutěže „Rajd Polski“ se stal Nizozemec Kevin Abbring s Renaultem Clio R3. česká dvojice Martin Prokop, Jan Tománek na něj ztratila v 18 rychlostních zkouškách 70 vteřin.

Všechno ale mohlo být úplně jinak. Závěrečný den totiž začal očekávaným atakem domácího favorita Michala Kosciuszka.

„Celý víkend pro nás nevypadal úplně nejlépe. V poslední etapě už nebylo z naší strany moc co řešit. Prostě jsme jeli a čekali, jak duel Kosciuszka a Abbringa dopadne,“ přiznal Prokop.

Polák se po patnácté erzetě dostal o necelé dvě vteřiny před vedoucího Abbringa. Nizozemský pilot to ale nezabalil a při erzetě s pořadovým číslem 16 znovu zaútočil.

Ani to nebylo nutné. O několik kilometrů dál totiž Kosciuszko chyboval. Trefil strom a kvůli poškozenému chladiči musel svůj swift odstavit.
„Oba byli před poslední sekcí hodně nervózní, proto jsme doufali, že se to ještě může nějak zamotat, a stalo se. Proto jsme s konečnou porcí bodů maximálně spokojeni,“ těší Prokopa.

S navigátorem Janem Tománkem si během poslední etapy nedávali přehnané ambice a jejich vyčkávání se tentokrát vyplatilo. Smůly si hlavně loni užili dost, tentokrát paní Štěstěna stála na jejich straně.

Má závod navíc

Druhá příčka za Abbringem má pro ně cenu zlata a posunula je s 36 body do čela juniorského šampionátu.

„Náš největší rival v boji o titul se připravil o důležité body. Rázem jsme na stejné úrovni a cesta k titulu pro nás nyní snad bude trošku snazší,“ doufá šestadvacetiletý pilot. „Ale jsou to závody, ve Finsku se může stát cokoli. Proto se nebudeme chtít spoléhat na nějaké umístění, i když na druhou stranu určitě nebudeme od úvodních kilometrů výrazněji tahat,“ přemýšlí už o dalším závodu.

Kosciuszko má sice po šestém z osmi závodů stejný počet bodů, ale český tým má kromě Finské rallye v záloze ještě start v Katalánsku, kde už bude tovární jezdec Suzuki chybět.

Třetí Aaron Burkart v Polsku chyběl, na Prokopa teď ztrácí šest bodů.

V absolutním pořadí Polské rallye, kterou vyhrála finská posádka Hirvonen, Lehtinen s Fordem Focus, byla klasifikována na konečném 12. místě.