V necelých sedmadvaceti letech se jihlavský pilot Martin Prokop dočkal zisku prvního světového titulu, v rallye ovládl juniorský šampionát.

Prokop potvrdil roli největšího letošního favorita. Na rozdíl od předchozích sezon minimálně chyboval, zúročil nasbírané zkušenosti a využil výpadku Poláka Ksciuszka, největšího konkurenta, na konci června na domácí půdě.

O víkendu potom v oblíbeném Finsku jeho i dalšího ze spolufavoritů, Němce Burkarta, naprosto demoralizoval. „Bezprostředně po dojezdu mám samé super pocity. Pracovali jsme na tom několik let a konečně se to podařilo,“ oddechl si Prokop a pokračuje: „Poslední dva roky byl titul na spadnutí, ale ani jednou se to kvůli drobné chybě či nějaké smůle nepodařilo. O to hezčí pocit je to teď, kdy jsme titul získali už s předstihem.“

V rychlých finských testech se hned v úvodu dostal do vedení a bylo jasné, že pokud výrazněji nebude chybovat, o titul ho nemůže nic připravit. „Nasadili jsme docela rychlé tempo a celkově jsme odvedli solidní výkon.

Máme drobný náskok na Pinomäkiho, což mě těší, ostatní jsou pozadu mnohem více. I proto nemusím nějak zásadně riskovat, hlídám si místa, o kterých s Jendou víme, že by mohla být problémová. V těchto rychlostech se však může stát cokoli,“ komentoval první den Martin Prokop.

Vývoj v druhém dni hrál jihlavskému jezdci do karet ještě více. Při předpokladu, že porazí Michala Kosciuszka, se stal okamžitě největším konkurentem Aron Burkart. Polák totiž už do klasifikace žádný bod nezíská, mladý Němec měl stejně jako Prokop ještě k dobru závod v Katalánsku.

„Proto bylo pro nás dobře, že se Kosciuszko dostal na třetí místo. Svým způsobem jsem musel děkovat Pinomäkimu, jenž nám nedal ani sekundu zadarmo a pomáhal nám udržet maximální koncentraci.

Neboť když jsem jen trošku zvolnil ve snaze jet více na jistotu, ihned jsme od Pinomäkiho dostali. Proto jsme se rychle vrátili k našemu tempu, což mě naplňovalo i více jezdecky,“ konstatoval Prokop po druhém dni.

Přesto se větší euforii nepoddával. „Doufal jsem v titul, věřil jsem v titul, ale radši jsem si to ještě nepřipouštěl. Docházet mi to došlo až v poslední vložce,“ přiznal šťastný Prokop a dodává: „Získat juniorský titul po vítězství ve Finsku? To je prostě z říše snů.

Co víc dodat, závod probíhal přesně tak, jak jsme si naplánovali. Žádný problém, žádná chyba, odvedli jsme precizní výkon.“