Bude to jízda pro radost, nicméně motivace v žádném případě neschází. Česká posádka Martin Prokop – Jan Tománek si světový juniorský titul zajistila už ve Finsku, ale uspět touží pochopitelně i v letošním defilé.

„V Katalánské rallye jsme připraveni bojovat za obhajobu loňského prvenství,“ říká rázně jihlavský jezdec Prokop.

Startovní listina před posledním závodem zeštíhlila, kromě posádky Jipocaru eviduje už jen dalších osm soutěžících. „Co mám ale zprávy, tak nepojede francouzský chráněnec Didiera Auriola Yoann Bonato, který si poranil kotník,“ prozrazuje Prokop a jmenuje své největší konkurenty: „Určitě na prvním místě Aaron Burkart, který se ještě může posunout na druhé místo před Poláka Kosciuzska, a dále Holanďané Kevin Abbring a Hans Weijs. Nepříjemný také bude domácí jezdec Jordi Martí, kterého v roli hosta nasadila španělská federace.“

Doma sedět nechce

Jihlavský pilot však musel v poslední době čelit dotazům, zda má smysl startovat v Katalánsku, když už je o titulu rozhodnuto.

„Řada lidí se nás dotazovala, proč jsme licenci už neprodali. Ale to není náš styl, nechtěl jsem sedět doma. V tomto směru chci navázat na letošní výsledky a uzavřít sezonu vítězstvím. Ale přece jen jsme tentokrát trochu v přípravě povolili, ani jsme před startem netestovali. Naposledy jsem tak jel na asfaltu s C2 v Irsku. Naopak soupeři se tvrdě připravovali. Burkart absolvoval dva asfaltové podniky, Holanďané Abbring a Weijs testovali v regionu soutěže. Nejeli jsme ani mockrát shakedown, protože jsem si nechtěl moc sjíždět pneumatiky, které máme zároveň na závod. Ale na asfaltu jsem odjel barumku, takže se konfrontace nebojím a věřím, že si za volantem citroënu opět rychle zvyknu,“ naznačil před startem Prokop své ambice.

Druhý asfaltový závod letošního šampionátu nabízí tradiční úseky, s centrem v přímořském letovisku Salou. Soutěž odstartovala čtvrtečním slavnostním startem na pobřeží moře, dnes pak na účastníky čeká nejdelší etapa soutěže se šesti rychlostními zkouškami a délkou 132 ostrých kilometrů.

V druhé etapě obsahuje harmonogram soutěže naopak nejdelší zkoušku soutěže – 38,27 km dlouhý test El Priorat - La Ribera d'Ebre. Poslední etapa se odehraje nejblíže centra soutěže, první posádky jsou v cíli očekávány v neděli krátce po patnácté hodině. Katalánská rallye měří 1299,13 km a obsahuje osmnáct měřených úseků (353,62 km).

„Ve Španělsku pojedu už popáté, trochu mně to už připadá jako národní mistrák. Navíc letošní ročník je úplně stejný s loňským, takže jsme s Jendou mohli použít loňské rozpisy,“ přiznává juniorský mistr světa.

Průběžné pořadí JWRC před Katalánskou rallye (7/8): 1. Prokop (Česko) 46 bodů, 2. Kosciuzsko (Polsko) 42, 3. Burkart (Německo) 35, 4. Abbring (Nizozemsko) 22, 5. Bertolotti (Itálie) 18, 6. Bonato (Francie) a Weijs (Nizozemsko) 16, 8. Bettega (Itálie) 14.