Krůček po krůčku. Vlastně už skok po skoku. Budišovský atlet Petr Svoboda loňské olympijské semifinále v běhu na 110 metrů překážek hodnotil hodně rezervovaně. Letos mu už velké finále na světovém šampionátu v Berlíně neuniklo. A nádavkem přidal už v březnu halový evropský bronz.

Definitivně se prokousal do absolutní světové špičky. „Je to pro mě velká motivace a s ní přicházejí další výzvy. Letošní sezona byla pro mě nejúspěšnější a doufám, že se budu stále zlepšovat,“ přeje si Svoboda, který minulou sobotu oslavil pětadvacáté narozeniny.

Který šampionát vám udělal větší radost, halový evropský, nebo světový pod otevřeným nebem?

Určitě světový v Berlíně. Já si v Evropě už věřím na každého. V Turíně jsem poznal, že když jsem zdravý, můžu myslet na medaili. Ve světovém měřítku přibývají Dayron Robles, Liu Xiang, Terence Trammel, David Oliver nebo Ryan Brathwaite. To jsou jiní bouráci. Číňan Liu Xiang měl sice zdravotní problémy, a nezávodil, ale myslím, že už teď v hale dá o sobě zase pořádně vědět. Vedle šestého místa evropský bronz z Turína ztrácí lesk.

Ale z hlediska statistik a jména je bronz blyštivější, ne? Přece jen lépe zní evropský medailista než světový finalista.

To ano, pro veřejnost určitě. Já to beru z pozice, že v Berlíně byla daleko větší konkurence než v Turíně.

V Německu byl z Evropanů rychlejší pouze Brit Sharman, který skončil čtvrtý. Zcela hypoteticky, kdyby bylo v Berlíně mistrovství Evropy, běžel byste s ním o zlato?

Souvisí to s tím, co už jsem řekl. Při finále se na mě projevila trochu nervozita. Jedná se o mistrovství světa, jde o umístění, člověk chce být co nejvýš, kdokoli může uspět. Na Evropě je to jiné, tam vím, že mám na placku, a soustředím se na boj o vítězství.

Upřímně, čekal jste na začátku roku, že bude sezona tak úspěšná?

Podařila se nad očekávání. Před halovou i letní sezonou jsem laboroval se zraněním, ambice jsem pouště k vodě. Noha však vydržela, a to se odrazilo na výkonnosti.

Jak vás znám, tak stoprocentně spokojený ale nejste…

(skočí do řeči) Vyšly mi vrcholy sezony, ale absolvoval jsem i průměrné a špatné závody. Mám za sebou hodně startů a únava se kumulovala. Běhal jsem vyrovnaně, ale nemohl jsem ze sebe dostat to nejlepší. Cítím, že jsem v každém závodě mohl běžet líp.

A nezlepšil jste svůj loňský český rekord 13,29. Byť jen o pět setinek.

Přesně tak, rekord jsem zlepšit chtěl.

Jak to vypadá s přípravou na další rok?

Už mi začala. (smích)

Vždyť jste se teď vrátil s přítelkyní Jiřinou z dovolené v Egyptě!?

(smích) Tam mi právě začala. Regenerací. Letos svaz neměl peníze na lázně, takže jsme se s Jiřinkou (česká tyčkařka Jiřina Ptáčníková – pozn. autora) rozhodli, že poletíme na dovolenou. Teď je v plánu desetidenní soustředění na Zadově, ale s tím sněhem nevím. Asi možná nakonec zůstaneme v Praze na Olympu.

Zachováte osvědčený model?

Co se týče přípravy, tak ano. Na začátku prosince zase poletíme na soustředění do tepla.

Nechte mě hádat. Na Kanáry do La Santy?

Jo, to je takové moje třetí bydliště. Hezká adresa, Kanárské ostrovy, Lanzarotte, středisko La Santa. Už jsem tam byl nejméně dvanáctkrát. Soustředím se hlavně na rozvoj rychlosti. Teď tam udělali nový tartan, bobisti z naší tréninkové skupiny říkali, že je ideální. Je měkký, ten starý už byl vysušený a bolel. Nesvědčil achilovkám, okostici a podobně. O důvod více, abych se tam těšil.

Říkal jste, že jste se po četných startech cítil unavený a bez šťávy. Zredukujete jejich počet?

To bych rád. V halové sezoně začnu závodit později. Dám si jeden dva menší, ale jinak si budu vybírat známé mítinky. Teď to nebylo ideální. Já rád jezdím vyhrávat, nebo aspoň bojovat o bednu. Letos jsem se kolikrát z nich ani nevracel a letěl na další. Neodpočinul si a z šestého nebo sedmého místa jsem byl naštvaný.

Ještě jedna nová zpráva. Podle nejnovějších žebříčků jste aktuálně nejlepší Evropan a osmý na světě. Co vy na to?

Je to krásný pocit, psychicky i pocitově. Je to o to cennější, že jsem se dokázal po zranění vždycky rychle vrátit.